Českoslovenští vojáci v záloze za mír uctili v Ostravě památku sovětských vojáků

OSTRAVA | Členové organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír v Ostravě uctili památku sovětských vojáků v souvislosti s výročím osvobození města. Akce se konala vedle památníku a mauzolea Rudé armády v centrálním městském parku v srdci Ostravy Komenského sady. Informuje Sputnik.

Pomník v Komenského sadech v Ostravě | foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička

Sputnik informoval sám velitel organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír podplukovník Ivan Kratochvíl. Členové organizace slavnostně položili květiny na památník a pomocí bílých stuh vytvořili slovo „Díky“, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Na konci uvedli, že vojáci Rudé armády padli, „abychom žili“.

V říjnu v noci došlo k poskvrnění památníku sovětských vojáků a československých občanů v Ostravě, kteří padli za osvobození Ostravy v roce 1945. Ráno na místo činu dorazil městský primátor Tomáš Macura. „Toto je památník lidí, kteří skutečně položili život za svobodu města. Někdo si asi popletl dějinné události. Je mi z toho smutno,“ řekl Macura pro Blesk.

Sochařská skupina byla instalována v roce 1946, v roce 1978 byla vyhlášena národní kulturní památkou. Jedná se o místo úmrtí 668 rudoarmějců a československých občanů, kteří padli během osvobození Ostravy na konci druhé světové války.

Celá fotogalerie ZDE. Foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička.

Reklama: