The Times: Grónsko se stává novým bojištěm o nadvládu nad Arktidou

NUUK | Americký balíček pomoci pro Grónsko je poselstvím Rusku a Číně, které zvyšují svůj vliv v arktické oblasti, píše The Times, citujíc slova Petera Vigga Jakobsena, profesora dánské akademie ozbrojených sil, informuje zpravodajský server PrvníZprávy.cz.

Ilustrační snímek

Jacobsen poznamenává, že Rusko a Čína ohrožují americké zájmy v Arktidě různými způsoby: Čína se primárně zaměřuje na ekonomické pronikání, zatímco Rusko rozšiřuje svou vojenskou přítomnost. Rusko, stejně jako Spojené státy (SS) a Čína, rozšiřují svou vojenskou a ekonomickou přítomnost v Arktidě, píše The Times. V poslední době se Grónsko stalo oblastí boje o nadvládu v regionu.

Ruský velvyslanec v Dánsku Vladimir Barbin obvinil Spojené státy z „politiky konfrontace v regionu zaměřené na dosažení dominantního postavení“. Podle Barbina přijal Washington „nezdravý přístup“ k významným arktickým investičním projektům v jiných zemích.

Spojené státy mezitím oznámily přidělení balíčku pomoci ve výši 12,1 milionu dolarů Grónsku, uvádí The Times. Podle oficiálního prohlášení ministerstva zahraničí SS tyto fondy zintenzivní americkou aktivitu na ostrově a podpoří investice, energetiku, cestovní ruch a další průmyslová odvětví. Kromě toho bude v hlavním městě Grónska v Nuuku otevřen americký konzulát. Uvádí se, že dánští politici negativně vnímali přímou finanční pomoc Grónsku: Analytici se domnívají, že v Kodani se obávají snížení své role prostředníka v arktických záležitostech.

Podle článku americká velvyslankyně v Dánsku Carla Sandsová naopak kritizovala ruské aktivity v regionu a uvedla, že chování Moskvy a militarizace Arktidy jsou pro světové společenství znepokojující. Podle Sandsové Rusko během studené války postavilo mnoho svých arktických základen, vytvořilo řetězec vojenských základen podél arktického pobřeží a zřídilo také čtyři arktické brigády a modernizovalo stará letiště a přístavy. Sandsová dodala, že ČLR je také aktivní v regionu, „prosazuje své ekonomické zájmy a promítá své autoritářské hodnoty“.

Podle Petera Vigga Jakobsena, profesora dánské akademie ozbrojených sil, jsou finanční prostředky přidělené SS Grónsku nevýznamné, ale s jejich pomocí Washington vysílá varovný signál do Moskvy a Pekingu. Jakobsen současně poznamenává, že Čína a Rusko různými způsoby ohrožují americké zájmy v Arktidě: V případě Číny se Washington obává posílení čínského ekonomického vlivu v regionu. Rusko se však obává Spojených států z nárůstu vojenské přítomnosti v Arktidě.

„Nové základny, které Rusko staví, jim umožní útočit na americkou leteckou základnu Thule a zničit radar včasného varování,“ cituje Jakobsena The Times.

Rusko zase prohlašuje, že má veškeré právo na ochranu svých severních území a Severního moře, píše The Times. V současné době Moskva čeká na schválení OSN na využití obrovských ložisek uhlovodíků v Severním ledovém oceánu.

Reklama: