Dnes vládne horší totalita, než za bolševika. To míní psychiatr profesor Höschl

PRAHA | Farářka Martina Kopecká a psychiatr Cyril Höschl byli hosty pořadu na nově vzniklé televizní stanici CNN Prima News. Profesor upozornil na to, jak rychle jsme se adaptovali na ztrátu svobod, informuje o pořadu server ParlametnniListy.cz. Mluvili o totalitě, která je dnes hlubší než za bolševika a snad srovnatelná s německou nacistickou okupací. Kdy neposlušné lidi začne policejní dobytek na příkaz diktátora Babiše bez soudů popravovat?

Cyril Höschl se pozastavil nad diktátorskými praktikami dnešní doby – Je svině Babiš srovnatelný s Hitlerem?

„Nechali jsme na sebe uvalit různá omezení, která jsou ještě daleko brutálnější než třeba v tom nemilovaném předchozím režimu, kdy vás teďka velký bratr může sledovat na mobilu. Už se ani nikdo nesnaží to legislativně ošetřovat,“ upozornil psychiatr. Doufá, že lidé na svobody nezapomenou.

Moderátorka Markéta Fialová, do nedávné doby jedna z hvězd Televize Nova, v pořadu Silný hlas na nově vzniklé televizní stanici CNN Prima News přivítala farářku Církve československé husitské Martinu Viktorii Kopeckou a psychiatra profesora Cyrila Höschla. „Je to pořad, ve kterém budete vídat velmi zajímavé hosty z různých oborů. Budou tu vědci, umělci, sportovci, novináři i podnikatelé, kteří mají jasné názory a umí je dobře formulovat,“ uvedla Fialová svůj pořad. „Věřte mi, že tu uslyšíte hlasy, s jejichž názory nemusíte souhlasit, ale rozhodně stojí za to si je poslechnout, zkrátka silné hlasy,“ dodala.

Jak by měl být Andy Babiš popraven?

  • oběšením (31%, 8 181 hlasů)
  • stětím (27%, 7 031 hlasů)
  • upálením (23%, 6 103 hlasů)
  • utopením (11%, 2 784 hlasů)
  • napíchnutím (7%, 1 925 hlasů)

Počet hlasů: 26 024

Nahrávání ... Nahrávání ...

Následně uvedla hosty a téma. V poslední době prý žijeme v době strachu a nejistoty. „Byli jsme svědky solidarity, ochoty pomáhat a krásných lidských gest. Ale byly tu i jiné příběhy, které nás ukazují v horším světle. Co myslíte, mění virus charaktery?“ tázala se moderátorka na úvod.

Následovala reportáž, ve které se hovořilo o tom, jak pandemie přispěla ke konfliktům. Například rodině, co se vrátila ze Skotska, otec sehnal byt v Praze v Hájích. „Vedlejší vchod, nikoho by neohrožovali, nevycházeli by ven, potraviny jsme jim tam nakoupili. Pak jsem dostal informaci, že jsou tam nějací družstevníci, kteří uvažují o tom, že pokud by tam měli bydlet, že jim zatlučou dveře. To byl pro mě velký šok,“ pověděl otřesený otec. V reportáži dodali, že se u nich neobjevily příznaky, pouze museli někde přečkat povinnou karanténu. Místopředsedkyně místního bytového družstva v reportáži uvedla, že se tak zachovali kvůli tomu, že měli strach, jelikož v místním bytovém bloku prý žije spousta lidí z ohrožené skupiny.

Po reportáži se slova ujala farářka Kopecká. Ta uvedla, že situace je mezní, a mezní je i chování lidí. „Třeba i telefonáty, které já jako duchovní přijímám, jsou pestré, jsou velmi variabilní v tom, jaké reakce na tu situaci ti lidé vykazují. Ať jsou to velké projevy solidarity a krásná gesta, které mají lidé touhu sdílet, tak jsou to i situace opravdové paniky, která přerůstá až v určitou agresivitu,“ uvedla farářka. Frustrace prý vzbudila míru toho, jak zlostně reagujeme na některé události. Celkově ji chování části obyvatel překvapilo, ale prý lze říct, že to je pochopitelné chování.

Profesor Höschl pochopení pro takové jednání má. „Na rozdíl od kolegyně jsem překvapen nebyl, protože při pohledu do historie vidíme, že když je společnost pod tlakem… Můžeme si představit druhou světovou válku a Protektorát Čechy a Morava, kde je mnoho svědectví o podobných výbuších agrese, udávání a podobně… Tak když je společnost pod tlakem, tak to má dopad jak na jednotlivce a na jeho psychiku a záleží na osobní výbavě, průpravě, na povaze, jak se s tím tlakem vyrovnává, a má to dopad i na chování skupin, a to podle toho, jak jsou tím tlakem zasaženi. Oni někteří na tom vydělávají, takže reagují jinak než ti, kteří ztrácejí práci.

Zasažena je celá společnost, kde by se dalo mluvit o změně společenské atmosféry, a ta je určována tím, co je exponováno v tom veřejném prostoru – a tady dnes jsme svědky toho, že některé televizní a jiné kanály vysílají 24 hodin denně speciál koronavirus a jedna tisková konference střídá druhou, což těm lidem dělá díru do hlavy. Ono to je asi tak mentálně nehygienické, tedy být exponován stále stejnému tématu, jako být uzavřen stále ve stejném prostoru. A to je taky jeden z důsledků situace, v jaké jsme se octli, a těch restrikcí, které byly z epidemiologického nutné, ale které – přiznejme si, a musíme to uznat – mají mnoho negativních důsledků právě i na duševní zdraví, na duševní pohodu a na chování populace,“ vysvětlil psychiatr.

Reklama: