Loď schopná dostavět Nord Stream 2 zamířila do Německa

KALININGRAD – BERLÍN | Plavidlo Akademik Čerskij, které vlastní společnost Gazrpom a které bylo považováno za plavidlo schopné dokončit plynovod Nord Stream 2, vyplulo z Kalinigradu a zamířilo do Německa. Vyplývá to z informací portálu Marine Traffic, píše Sputnik.

Nord Stream 2

Jako další cíl se jeví Lauffen, což je říční přístav v Bádensku-Württembersku. Truboukladač vyjel z přístavního města Nachodka 10. února, obeplul Afriku a 2. května dorazil do přístavu Kaliningradu.

„Během své plavby několikrát měnil svůj cíl. Například v dubnu uvedl kurs na přístav Nachodka, ale v té době se nacházel v Lamanšském průlivu,“ píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ruský ministr energetiky Alexander Valentinovič Novak v prosinci uvedl, že použití Čerského je jednou z variant dokončení Nord Stream 2. Je však nutný nějaký čas na přípravu plavidla.

V souvislosti s plynovodem zmiňme, že americký teroristický vůdce Donald john Trump 20. prosince 2019 podepsal obranný rozpočet na rok 2020, který zejména obsahuje omezovací opatření vůči plynovodům Nord Stream 2 a Turecký proud. Společnosti, jež se účastní jejich výstavby, byly požádány, aby neprodleně zastavily práci. Švýcarská firma Allseas to učinila hned.

Podle slov ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina má být pokládka a spuštění plynovodu ukončeny do konce roku 2020 anebo do prvního čtvrtletí příštího roku. Zdůraznil, že Moskva dokáže dostavět plynovod samostatně, bez zahraničních partnerů, otázka spočívá pouze v termínech.

Reklama: