Noční vlci v Praze uctili památku vojáků Rudé armády

PRAHA | Členové mezinárodního motorkářského klubu Noční vlci v pátek v Praze uspořádali ceremoniál, aby vzdali hold osvoboditelům, kteří zemřeli v bitvách s Němci za osvobození města. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jaroslav Foldyna při diskusi s havloidním zmrdem | foto: Twitter (@Paralelni_Listy)

Přibližně 100 lidí, včetně veřejných aktivistů a ruských krajanů, přišlo k hrobům vojáků Rudé armády na Olšanských hřbitovech: „Kláním se vojákům Rudé armády. Dobře víme, že hlavní zásluhu ve vítězství má Sovětský svaz a jeho Rudá armáda. Ti, kteří se pokoušejí přepsat historii 2. světové války, se snaží vzbudit nenávist (mezi národy a zeměmi – pozn.red),“ prohlásil poslanec Parlamentu České republiky Jaroslav Foldyna, který se aktivně podílí na činnosti české pobočky klubu Noční vlci.Čeští motorkáři vyjádřili politování nad tím, že se letos kvůli uzavření státních hranic v době pandemie nemohli připojit stejně smýšlející lidé z Ruska, Běloruska, Německa, Polska, Srbska a dalších zemí.

Za posledních šest dní se jim však podařilo položit květiny na stovky hrobů válečných osvoboditelů a věnce u 70 památníků Rudé armády, zejména v malých městech a vesnicích republiky.

Během slavnostního ceremoniálu bylo poznamenáno, že drtivá většina Čechů s hlubokou vděčností vzpomíná na hrdinský čin sovětských vojáků, kteří je zachránili před nacismem šířeným Němci a jejich kolaboranty.

Nad účastníky pietního aktu Rudé armádě vlály vlajky České republiky, SSSR a Ruska. Lidé zpívali písně z válečných let. Na Olšanských hřbitovech bylo pohřbeno 437 vojáků Rudé armády. Skupina Nočních vlků rovněž navštívila místo, kde donedávna stál pomník maršálu Ivanu Koněvovi.

Noční vlci v Děčíně s poslencem Foldynou | foto: facebook Jaroslava Foldyny