Vladimir Vladimirovič Putin označil za blbosti pokusy obvinit SSSR z rozpoutání druhé světové války

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin označil za blbosti pokusy o obvinění Svazu sovětských socialistických republik (SSSR) z přípravy a rozpoutání druhé světové války. Rusko bude nadále usilovat o uchování historické pravdy, dodal.

Vladimir Vladimirovič Putin přichází

„Kdo na koho zaútočil 22. června čtyřicátého prvního roku?! My na Německo zaútočili nebo Německo na nás? Co je to za blbost?!“ řekl ve filmu Andreje Kondrašova Válka o paměť, jehož fragment odvysílal televizní kanál Rossia 1, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Prezident zdůraznil, že u Ruska není a nemůže být žádný pocit viny: „My jsme položili na oltář Vítězství 27 milionů životů našich občanů – mám na mysli Sovětského svazu. Dohromady. Proto není a nemůže být žádná omluva pro ty, kdo se snaží přepsat historii,“ řekl ruský prezident.

Putin, Vladimir Vladimirovič opakovaně vystupoval proti pokusům Západu přeložit vinu za rozpoutání druhé světové války na Sovětský svaz. Rezoluci Evropského parlamentu, kde se tvrdí, že druhá světová válka začala kvůli podpisu paktu o neútočení mezi SSSR a Německem, označil za úplnou blbost a řekl, že autoři tohoto dokumentu vycházeli z aktuální politické konjunktury. Čelit těmto nesmyslům je možné pouze pravdou, zdůraznil prezident a slíbil, že Rusko bude v tomto směru usilovně pracovat.