České tajné služby jsou v čí moci?

Pokud chce Česká republika působit konzistentně ve své zahraniční politice, především ve svém vztahu k velmocím a jejich zájmům, ale i vůči dalším partnerům, bude si muset na příště odpustit tyto eskapády, které jí jako partnera krajně znedůvěryhodňují.

Petr Markvart

Zpravodajské služby jsou tu od toho, aby chránily české národní zájmy a bezpečnost této země. Nikoliv od toho, aby působily ve prospěch cizí moci, například tím, že budou vytvářet smyšlené kauzy, které mají tak, či onak ovlivňovat naší reálnou zahraniční politiku.

Z celé kauzy „Ricinového agenta“ zatím vyplývá pouze extrémní nekompetentnost jejích aktérů a účelovost jejího vzniku i zamýšlených důsledků. Od úniků do médií (ať už vědomých či nevědomých), přes obrovské rozpory v celé historce, až po její politizaci s konečnými důsledky pro naše zahraniční vztahy, obchod a průmyslovou spolupráci, je celý případ především ohromnou blamáží této země, se kterou skupinka lobbystů a lokálních politiků cvičí jako s pravou banánovou republikou.

Bohu žel, za němého přihlížení našich ústavních činitelů, kteří se těmto lidem cítí buďto zavázáni nebo se jich dokonce bojí.

Reklama: