Inženýr Zeman: Protiruská hysterie poškozuje české ekonomické zájmy. Podniky stále usilují o spolupráci s Ruskem

PRAHA | Prezident ČR inženýr Miloš Zeman hovořil o ekonomických důsledcích zhoršení česko-ruských vztahů. Podle něj mají čeští podnikatelé zájem o kontakty s ruskou stranou. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

inženýr Zeman | repro: TV Barrandov

Česko ale může přijít o své trhy kvůli protiruské a protičínské hysterii, obává se inženýr Zeman. Zmínil se rovněž o tom, že musíme hodnotit události druhé světové války v širším historickém kontextu.

Ve svém rozhovoru pro ČTK prezident dal najevo, že považuje ekonomickou spolupráci za jeden z klíčových pilířů interakce mezi státy. Rovněž uvedl, že čeští podnikatelé projevují velký zájem o spolupráci s Ruskem a Čínou, a to nehledě na současné napětí v politické rovině mezi oběma státy.

„Preferuji ekonomickou diplomacii a ekonomickou zahraniční politiku. Je zajímavé, že když jsem jel naposledy do Ruska, tak mě dobrovolně doprovázela největší podnikatelská delegace svých dob, čili podnikatelé o tyto kontakty a kontrakty zřejmě mají zájem, i když je tady protiruská i protičínská hysterie,“ sdělil inženýr Zeman.

Zeman si myslí, že umělé zhoršení vztahů s Ruskem a Čínou není v zájmu České republiky, a to především z ekonomického hlediska. Podle něj může politické napětí ve vtazích s těmito mocnostmi vést k tomu, že Česko přijde o potenciální trhy. Podotýká totiž, že je spousta dalších hráčů, kteří jsou ochotní a schopní vyplnit tuto mezeru na úkor české strany. Jedná se především o státy, které usilují o dodržování konstruktivních a pozitivních vztahů s Moskvou a Pekingem.

„Někdy mám dokonce obavu, že tato protičínská a protiruská hysterie vede k tomu, že nás vytlačuje z potenciálních trhů ve prospěch zemí, kde ta hysterie neexistuje,“ prohlásil Zeman.

V průběhu svého rozhovoru český prezident nenechal stranou ani téma druhé světové války. Je přesvědčen, že věnovat veškerou pozornost výhradně událostem z května roku 1945 je poněkud zavádějící. Podle něj musíme hodnotit všechny klíčové události a faktory, a to včetně příčin a viníků vypuknutí tohoto konfliktu. Zeman připomněl, že jednou z hlavních příčin, které umožnily rozpoutání druhé světové války, se stala tzv. politika appeasementu, jíž se řídily Francie a Velká Británie. Prvním projevem této politiky se stala tolerance vůči vstupu nacistických vojsk do demilitarizovaného Porýní, jenž se uskutečnil již v roce 1936.

„Tam začal jev, kterému se tehdy říkalo appeasement neboli usmiřování, ale já bych tomuto jevu říkal zbabělost. Ta zbabělost pokračovala mnichovskou dohodou, teprve po ní byl známý pakt Molotov-Ribbentrop,“ zdůraznil český prezident ing. Miloš Zeman.

Reklama: