První temelínský blok obnovil výrobu elektřiny

TEMELÍN | Odpoledne 11. května začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři jej odstavili kvůli výměně paliva 13. března. Odstávka trvala 59 dní a energetici během ní například vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali turbínu a bezpečnostní systémy. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků.

JE Temelín | repro: cez.cz

První blok začal elektřinu vyrábět v 16:13 hodin při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Aktuálně provozní personál elektrárny Temelín zvyšuje výkon bloku. Na 80 procentech proběhne další část testů, během kterých energetici ověřují rozložení výkonu reaktoru.

„Pozorně sledujeme i další technologii, například turbogenerátor, kde byl během odstávky velký rozsah činností. A při jeho provozu rozhodují desetiny milimetrů. První dny nám tak ukáží, zda bude potřeba usazení turbogenerátoru ještě doladit,“ doplnil Jan Kruml.

Během odstávky energetici vyměnili 42 ze 163 palivových souborů. K důležitým činnostem patřily kontroly bezpečnostních systémů, turbíny nebo kontrola tlakové nádoby reaktoru. Ta potvrdila, že tlaková nádoba reaktoru je ve velmi dobrém stavu a umožňuje bezpečný provoz další desítky let.

Hned několik týdnů zabrala výměna generátorového vypínače. Zařízení v hodnotě nižších stovek miliónů korun odděluje elektrárnu od okolní přenosové soustavy. Také na jeho stavu tak závisí dodávky elektřiny do přenosové soustavy. Výměna byla součástí pravidelné modernizace elektrárny.

Spolu s Dukovany je aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků. Začátek odstávky druhého temelínského bloku energetici plánují na 12. června.

JE Dukovany | ořez fotografie: cez.cz

Reklama: