To je paráda, že? Výroba stíhaček amerických F-35 je ohrožena kvůli ruskému S-400

WASHINGTON | Vyloučení Turecka z víceúčelového programu na výrobu stíhaček F-35 páté generace způsobilo problémy Spojeným státům (SS), uvádí portál Breaking Defense. Z publikace cituje a o zprávě informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

S-400 možní zničí F-35 bez jediného výstřelu

Výroba nejnovější americké stíhačky je ohrožena, protože turecká strana zastavila výrobu řady komponentů. V současné době se nejméně 15 dílů letadla nevyrábí v požadovaném množství, uvádí zpráva Státního kontrolního úřadu SS.

Počet součástek, které výrobce dostával se zpožděním, se zvýšil z 2 tisíc v srpnu 2017 na 10 tisíc v červenci 2019. Přibližně 60 procent nedostatku náhradních dílů připadá na 20 dodavatelů.

„Připomeňme, že v roce 2019 Spojené státy jednostranně vyloučily Turecko z mezinárodního programu na výrobu páté generace stíhacího letounu F-35, což Ankaru pobouřilo. Washington takovým způsobem reagoval na to, že Turci koupili ruské protiletadlové raketové systémy Triumf S-400,“ píše Sputnik.

Turecko vyrábělo více než tisíc dílů používaných při montáži F-35, přičemž některé komponenty vyráběly pouze turecké podniky. SS se podařilo najít náhradu za většinu tureckých dodavatelů, ale zatím není známo, zda se tím cena dílů zvýší nebo jak to ovlivní tempo výroby.

Donalde jste zaostalí – Směje se Vladimir Vladimirovič Putin

Reklama: