Západní europoslanci „zuby nehty“ brání stav, kdy jsme občany II. kategorie

PRAHA – BRUSEL | Otázky společné zemědělské politiky patří mezi nejožehavější témata Evropské unie, a to v neposlední řadě proto, že se jedná o přerozdělování dotací pro zemědělce. Europoslanec z SPD Ivan David ale poukazuje na to, že západní kolegové se snaží dělat z nových členských států občany druhé kategorie.

Ivan David v Evropském parlamentu

„Ivan David, který spolu s SPD patří v Evropském parlamentu do frakce Identita a demokracie, vystupuje v zemědělském výboru jako stínový zpravodaj ve skupině zabývající se návrhem nařízení o financování, řízení a kontrole společné zemědělské politiky EU,“ informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V úterý se na něm prostřednictvím videokonference projednávalo jedno ze tří nařízení, které tvoří reformu Společné zemědělské politiky. David upozornil, že výše dotací pro české podniky dosahuje pouze čtvrtiny těch západních. Ve spolupráci s Agrární komorou a Zemědělským svazem si připravil sadu pozměňovacích návrhů, jejichž cílem je dotace vyrovnat.

Zpravodajka z Bavorska Ulrike Müllerová z frakce RENEW však jeho návrh odmítla zařadit na program jednání: „Čekal jsem, že můj návrh bude odmítat s různými argumenty od vyšších nákladů na pracovní sílu až po vyšší cenu půdy. Po konzultaci s našimi zemědělci jsem si připravil protiargumenty. Jenže paní zpravodajka můj návrh k jednání skupiny vůbec nezařadila. Když jsem se ptal ‚Proč?‘ odpověděla mi, že tu externí konvergenci v návrhu nařízení nenašla a neví, kde ji hledat…“ popisuje svůj zážitek David.

„Někdo by jí to možná i věřil, kdyby šlo o novou poslankyni, která návrh nařízení drží v ruce poprvé. Jenže ona byla zpravodajkou tohoto návrhu v zemědělském výboru už v minulém volebním období. Byl to tedy z její strany dost trapný pokus, jak neřešit pro nás tu nejdůležitější část návrhu nařízení,“ dodává. „Západní europoslanci ‚zuby nehty´ brání stav, kdy jsme my z Východu občany II. kategorie,“ resumuje David.
V době, kdy se Česká republika chystala připojit k Evropské unii, byla otázka dotací
jedním z témat přístupových vyjednávání. Agrární komora a Potravinářská komora opakovaně upozorňují, že se do Česka vozí potraviny za dumpingové ceny.

Sputnik uzavírá připomenutím: „Projednávané nařízení o reformě Společné zemědělské politiky určí, kolik peněz čeští zemědělci dostanou z celkového rozpočtu EU během následujících sedmi let. V únoru premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval, že návrh sedmiletého rozpočtu jde na ruku bohatým státům.“ Ale kdo věří lidské svini Babišovi, tak asi vykadil mozek po cestě na…

Reklama: