Filip viní Petříčka z fašistických tendencí

PRAHA | V pátek zveřejnil ruský armádní list Krasanaja zvězda rozhovor s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Politik v něm kritizoval postoj české diplomacie v odporování fašistickým tendencím.Informuje o rozhovoru vrchního českého komunisty pro ruský armádní deník světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Filip viní Petříčka z fašistických tendencí

V rozhovoru pro ruský list předseda českých komunistů připomněl, že v prosinci se čeští diplomaté na schůzce Valného shromáždění OSN zdrželi při hlasování o rezoluci proti oslavě nacismu (plný název zní Boj proti oslavě nacismu, neonacismu a dalších praktik, které přispívají k vyvolávání aktuálních forem rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a podobných nesnášenlivostí). Zodpovědného za to označil ministra zahraničí Tomáše Petříčka.

„V minulosti právě obyvatelé naší země měli být v souladu s nacistickými plány zničeni nebo podrobeni germanizaci. Navíc dochází v naší společnosti v posledních letech k evidentnímu nárůstu fašistických tendencí, které v některých případech zůstávají bez trestu. A někteří lidé záměrně podporují neonacismus a oslavují banderovce a vlasovce. Věřím, že se jedná o ostudu v mezinárodním měřítku a absolutní neúspěch šéfa české diplomacie, který měl okamžitě rezignovat, nebo měl být bez prodlení odvolán z funkce,“ sdělil Filip.

Na vyjádření Filipa následně zareagoval sám Petříček. V komentáři pro server iDnes.cz uvedl, že podobné výroky od předsedy KSČM v Česku neslyšel a označil je za „snahu zalíbit se v Rusku“. K tomu dodal, že nezaznamenal od českých expertů na extremismus varování ohledně nárůstu neonacismu v Česku a tvrzení předsedy KSČM zpochybnil.

Šéf české diplomacie také odpověděl na kritiku české pozice při hlasování o rezoluci proti oslavě nacismu na Valném shromáždění OSN. Ta prý přispívá k jednostrannému vnímání historie a poznamenal, že hlasování se zdržely i ostatní státy EU (připomeňme, že celkem nehlasovalo 55 zemí, 133 dokument podpořilo, proti hlasovaly USA a Ukrajina).

V odvetné kritice označil výroky Filipa za snahu o znovuzvolení na post předsedy KSČM a výzvy ke svému odvolání z postu charakterizoval jako úsměvné. Uvedl rovněž, že pracuje nad konstruktivními vztahy s Moskvou.

Utopí nácka Koláře Pražané ve Vltavě?

Ve svém rozhovoru pro ruský list Filip také okomentoval odstranění sochy sovětského maršála I. Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6. Označil tak jednání hlavy městské části Ondřeje Koláře za nechutné a cynické.

„Tímto činem nejen poškodil oslavu osvobození Česka Rudou armádou v tomto roce, ale také pošlapal symbol Pražského povstání a samotný datum – 9. května 1945,“ uvedl Filip.

Podle něj odstranění sochy poukazuje na to, že řada pražských politiků – „fašistů“ – se pod negativním vlivem EU a USA snaží narušit vztahy mezi ruským a českým národem a nestydí se urážet osvoboditele z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu.

Filip také připomněl, že Česká republika se stará o 4224 vojenských hrobů a památek sovětských vojáků, kteří obětovali svůj život během osvobozování Československa v roce 1945. Některé památky zničené nebo poškozené po roce 1990 se podle něj podařilo obnovit. Jako příklad uvedl sochu vojáka Rudé armády poblíž města Týn nad Vltavou.

Politik také připomněl, že nyní v České republice bydlí 366 veteránů druhé světové války. Mezi nimi jsou vojáci, kteří bojovali v řadách spojeneckých vojsk, partyzáni a účastníci československého odboje. „Veteránů, kteří bojovali bok po boku se sovětskými vojáky proti nacistickým okupantům, je nyní osmdesát pět,“ dodal Filip.

Reklama: