Zažíváme volný pád

Naprosto trefně popsaná dnešní situace. „Potřebujeme nutně najít šňůru, která otevře padák, aby setkání se zemí bylo jenom nepříjemné, nikoli fatální. Zatím ale nabídka pomoci v nouzi vypadá spíš jako ten chuchvalec provázků na pouti, mezi nimiž máte vybrat jeden, aniž byste tušili, kam vede, a odměna závisí jenom na tom, jak velkou máte kliku,“ píše se v komentáři. Výstižné.

Ivo Valenta

Během karantény mohla česká ekonomika zaznamenat až 18procentní propad. A to není málo. Čísla za druhé čtvrtletí budou mnohem horší. Program ze strany státu ve prospěch trpící ekonomiky je prozatím nedostatečný. Podpora např. prostřednictvím programu Antivirus je mířena především na podporu zaměstnanců, pobírajících náhradu mzdy. Je však třeba myslet také – a to především – na ty, kteří lidem práci dávají. Protože nebude-li práce, nebudou zaměstnanci ani mzdy. Velmi jednoduchá rovnice.

Proto stále apeluji na vládu, aby pomohla zejména drobným živnostníkům. Dejme jim daňové prázdniny! Zrušme poplatky kolektivním správcům! Zrušme EET! Zrušme zbývající omezení! Spolu s dalšími opatřeními jim tak můžeme pomoci chytit se záchranného lana, odrazit se ode dna a znovu nastartovat podnikání. V ohrožení jsou tisíce OSVČ a drobných firem, a to opravdu není málo.