Z Floridy odstartovala raketa s vojenským mini raketoplánem X-37 B

MYS CANAVERAL | Nosná raketa Atlas 5 s vojenským mini raketoplánem X-37 B odstartovala v neděli z kosmodromu na Floridě. Start živě vysílala americká společnost United Launch Alliance. Nosná raketa Atlas 5 startovala z odpalovací rampy Cape Canaveral v 9:14 místního času (15:14 SEČ). Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

X-37B

Podle Ozbrojených sil USA raketoplán X-37B, který je nesen Atlasem 5, má servisní modul se zařízeními pro experimenty. Během zkušebního letu proběhne na palubě stroje velké množství experimentů, včetně dvou v zájmu NASA – bude studován vliv záření a dalších faktorů kosmického letu na různé materiály a zdroje.

Podle dostupných informací se v průběhu mise X-37B plánuje také spuštění malé družice FalconSat-8, kterou Akademie letectva Spojených států (SS) vybavila pěti experimentálními užitečnými náklady. Mimo jiné mají proběhnout experimenty na transformaci sluneční energie do radiofrekvenční mikrovlnné energie a její přenos na Zem.


Raketoplán X-37B byl vyvinut americkou společností Boeing. Od roku 2010 stroj pětkrát prováděl experimenty na oběžné dráze v zájmu amerického letectva.
Podrobnosti jsou však utajeny. Během svého posledního letu (přistál v říjnu 2019) X-37B odpálil na oběžné dráze tři satelity neznámého určení.
Bývalá ministryně amerického letectva Heather Wilsonová také vysoce ohodnotila manévrovací schopnosti X-37B ve vesmíru.
Generální ředitel ruské společnosti Roskosmos Dmitrij Rogozin v říjnu 2018 vyjádřil obavy, že X-37B by mohl být použit jako nosič zbraní.
Podle něj takový stroj nemůže být detekován varovným systémem o raketovém útoku. Mezitím v ruských ozbrojených silách oznámili, že sledovali všechny manévry amerického raketoplánu na oběžné dráze.