Írán pohrozil Spojeným státům, aby neohrožoval jeho tankery plující do Venezuely

TEHERÁN | Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se obrátil na generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a varoval, že Írán zareaguje, budou-li Spojené státy (SS) vyhrožovat tankerům přepravujícím ropu do Venezuely, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Kolona tankerů | foto: pxhere.com

„Íránský ministr zahraničí v dopise označil za námořní pirátství, nezákonné, provokativní a nebezpečné hrozby a vyhrůžky ze strany Spojených států. Prohlásil, že SS jsou hrozbou pro region. Zaríf rovněž připomněl, že vláda SS je zodpovědná za důsledky jakýchkoli nezákonných akcí a zdůraznil, že Írán má právo na nezbytná opatření proti těmto hrozbám,” uvádí se v prohlášení íránského ministerstva zahraničí. Připomeňme, že v Atlantiku se nachází početná íránská flotila válečného námořnictva.

Íránské ministerstvo zahraničí také předvolalo švýcarského velvyslance, který zastupuje Spojené státy v Teheránu. Diplomat byl požádán, aby sdělil Washingtonu dotyčné varování íránských úřadů.

Ministr zahraničí Venezuely Jorge Arreaza dříve prohlásil, že Spojené státy pronásledují tankery přepravující palivo do země, a označil podobná jednání za porušení mezinárodních norem a práv občanů Venezuely.

„Připomeňme, že po dubnovém incidentu s nebezpečnými manévry v Perském zálivu velitel Íránských revolučních gard Hossein Salami varoval, že námořnictvo země bude útočit na americké vojenské lodě, pokud budou ohrožovat bezpečnost civilních a vojenských plavidel. Zareagoval tak na rozkaz prezidenta Trumpa ničit íránské vojenské lodě, které na moři překáží americkým silám,“ píše Sputnik. Vzkaz před švýcarského velvyslance do Washingtonu, je hodně otevřený a jasný. Kdo ohrozí íránské tankery v Atlantiku – Bude potopen!

Reklama: