Gazprom zahájil projektové a průzkumné práce na plynovodu Síla Sibiře 2

MOSKVA | Gazprom zahájila konstrukční a průzkumné práce na plynovodu Síla Sibiře 2, který se může stát základem vývozního kanálu přes Mongolsko do Číny s kapacitou až 50 miliard metrů krychlových plynu ročně, předseda společnosti Alexej Borisovič Miller řekl novinářům, píše Sputnik.

Ilustrační snímek

„Na pokyn ruského prezidenta, Gazprom začal projektování a průzkumné práce na plynovodu Síla Sibiře 2,“ řekl Miller, Alexej Borisovič, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes s tím, že zahájit vypracování studie proveditelnosti a projektové a průzkumné práce na novém plynovodu nařídil koncem března ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin.

Miller, Alexej Borisovič poznamenal, že cílem projektu je propojit plynárenskou dopravní infrastrukturu západu a východu Ruska, dalším cílem je plynofikace na východní Sibiři. Šéf Gazpromu také poznamenal, že společnost čelí otázce možné kombinace zařízení pro přepravu plynu, která již existují na východní Sibiři, s plynovody evropské části Ruska: „Není pochyb o tom, že to umožní zajistit dodávky v obou směrech, a dále zvýší spolehlivost dodávek plynu do našich ruských regionů,“ uvedl.

„Také Síla Sibiře 2 se může stát základem nového vývozního kanálu přes Mongolsko do Číny s kapacitou až 50 miliard metrů krychlových. Zároveň bude jamalský plyn dodáván do Evropy a Asie,“ řekl šéf Gazpromu. V únoru Kazachstán navrhl zvážit možnost přivedení plynovodu na území republiky, aby jej dále bylo možné připojit k čínskému plynovodnímu systému Západ-Východ.

Dne 2. prosince 2019 zahájili Vladimir Vladimirovič Putin a čínský prezident Si Ťin-pching dodávky ruského zemního plynu do Číny na první linii Síly Sibiře. Plynovod v délce asi 3 tisíce kilometrů přepravuje plyn z irkutských a jakutských plynárenských center přes Irkutské, Amurské a Jakutské oblasti pro ruské spotřebitele na Dálném východě a do Číny.