Sputnik: Zdechovský obvinil Trikolóru z kolaborace s Ruskem. Omluvte se! Zahřměl Klaus

PRAHA | Předseda Trikolóry a poslanec Poslanecké sněmovny Václav Klaus se pustil do lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského, jenž obvinil jeho hnutí z kolaborace s Ruskem. Klaus mu připomněl spolupráci s německou politickou nadací i sudetskými Němci, píše Sputnik.

Klaus si podal Zdechovského

Hnutí Trikolóra chce mít podle Klause dobré vztahy se všemi státy a nehodlá jásat nad bouráním pomníků či se účastnit protiruské kampaně. To však stačilo, aby ho Zdechovský obvinil z kolaborace, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Ve vašich očích jsme se ‚provinili‘ tím, že nechceme 30 let po revoluci obnovovat staré války a bourat pomník osvoboditele Osvětimi, nebo že nevidíme jako hlavní cíl české zahraniční politiky ‚to nandat Rusákům‘,“ vzkázal lidoveckému europoslanci Klaus.

Zdechovského stranu dále označil za pobočku německé CDU a obvinil představitele KDU-ČSL z toho, že vystupují na akcích pořádaných nadací Konrad-Adenauer-Stiftung: „Tato politická nadace na svém webu uvádí např. že jejím úkolem je ‚přispívat k tomu, aby Německo dostálo své rostoucí odpovědnosti ve světě‘ a je financována z německého státního rozpočtu,“ poznamenal Klaus.

Dále vyčetl členům jeho partaje, že se účastní srazů sudetských Němců: „Představitel partaje, která je jen pobočkou německé CDU kancléřky Merkelové a její šéfové se jezdí klanět na srazy sudeťáků – bude Trikolóře nadávat do kolaborantů. Asi že nejásáme, když se bourají sochy. Chucpe!!“

Loni lidovci spolu s Piráty podpořili myšlenku německého ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU), aby se příští sjezd sudetských Němců konal v Česku.

„Já nikdy nebyl na ruské ambasádě, žádný Rus nám nedaroval ani korunu a nevystoupil jsem na žádné akci organizované ruským státem nebo na něj navázaných organizací,“ dodal dále šéf Trikolóry. Navíc Zdechovskému připomíná, že i on byl kdysi označen za vlastizrádce, a to ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Babiš v souvislosti s auditem Evropské komise v únoru zaútočil na europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu (Piráti) za to, že v Evropském parlamentu „bojují proti českému premiérovi“.