Jak zjednodušit americké volby

Blíží se opět volby prezidenta Spojených států. Ty letošní budou komplikovány koronavirovou krizí. Je možné, že se volby ani neuskuteční, protože by předvolební shromáždění mohla být kvůli pandemii zakázána, a kdyby se pak volby v nějaké formě uskutečnily, určitě by je poražená strana napadla, pak by se to všelijak soudilo a výsledkem by bylo, že všechny kroky nově zvoleného prezidenta by mohly být – a taky by nepochybně byly – zásadně zpochybněny a ani svět by nevěděl, s kým jednat. Prostě normální hádka trhovců bez kultury – jako by americké prezidentské volby předtím nějakou kulturu měly, že?

Jan Schneider v Pražské kavárně Parlamentních listů | reprofoto: ParlamentniListy.cz

A nyní se dozvídáme, jak podle průzkumu agentury Morning Consult američtí voliči Bidena a Trumpa „vnímají“ (to je ale blbé slovo, rozmnožené jak plevel! znamená to, že kdo vnímá, nepřemýšlí – i když, pravda, tady je možná velmi výstižný!).

Nebudeme americké voliče urážet „vnímáním“, a napíšeme, že Biden to má u 48 procent respondentů polepené, ale dobré to má u 43 procent dotázaných. Trump rozděluje společnost více – nesnáší ho 53 procent oslovených, kdežto u 44 procent to má dobré. To jsou odpovědi těch, kterých se neptali, zda půjdou volit.

Když se ptali těch, kteří by šli volit, tak u nich by zvítězil Biden o tři procentní body, ať už to znamená cokoliv. Podle jiného výzkumu (web RealClearPolitics.com) vede Biden (47,7 procent) před Trumpem (42,4 procent).

Zajímavé by bylo, kdyby Američané obohatili své volby o systém negativních hlasů, s tím, že prezidentem může být zvolen jen ten, kdo je alespoň o jeden hlas v plusu. To by ale asi byl počátek občanské války, tedy voleb na echtovně americký způsob: vítězí ten, kdo přežije.

Pointou ovšem je zpráva, kterou americké agentury považují zřejmě za podobně důležitou, jako voličské preference. Podle nich má totiž současný prezident finanční náskok!

Trump jen v dubnu dostal od příznivů na kampaň 61,7 milionu dolarů, oproti Bidenovým utrápeným 60 milionům. Celkové sumy podle NBC News známy nejsou, ale odhaduje se, že Trump má v tomto ohledu navrch.

Takže možná by bylo nejrozumnější, když už ta pandemie nepřeje tomu grandióznímu předvolebnímu tyátru, aby to Američané zkrátili a zjednodušili a prostě by příštím americkým prezidentem vyhlásili toho, kdo v předvolební kampani shromáždí víc peněz. Protože ono to ve skutečnosti ani jinak není.