Rosatom uvažuje o velké výrobě plutonia pro „jaderné baterie“

MOSKVA | Ruští vědci z oblasti jaderného průmyslu by měli připravit své návrhy na získání radioaktivního izotopu plutonia 238 v reaktorech s rychlými neutrony v Bělojarské jaderné elektrárně, který se používá k zajištění energie pro kosmické lodě a různá vzdálená autonomní zařízení, vyplývá z veřejných materiálů na webové stránce veřejných zakázek Rosatomu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Reprodukovaná fotografie: rferl.org

Jak uvádějí tyto materiály, měli by odborníci z podniku vědecké divize Rosatomu, Ústavu fyziky A. I. Lejpunského (Obninsk, Kalužská oblast), na zakázku řídící společnosti vědecké divize atomové státní společnosti Věda a inovace připravit technické zadání pro vývoj rozsáhlých osvědčených technologických postupů výroby plutonia 238 (Pu-238) pro autonomní zdroje energie.

Pu-238 je kvůli svým vlastnostem nevhodné pro výrobu jaderných zbraní, ale díky velkému uvolňování tepla se ukázalo jako velmi vhodné pro využití v radioizotopových termoelektrických generátorech (RTG) – například pro zajištění meziplanetárních výzkumných misí. Plutonium-238 má relativně dlouhý poločas rozpadu (řádově 88 let), a proto je schopné dlouhou dobu vyzařovat teplo.

Plutonium-238 vzniká při ozáření izotopu neptunia-237 získaného zpracováním vyhořelého jaderného paliva v jaderném reaktoru. V současné době se v Rusku vyrábí Pu-238 v malých objemech v průmyslových reaktorech podniku Rosatom, v kombinátu Majak (Ozjorsk, Čeljabinská oblast). Současně mohou rychlé neutronové reaktory pracující v rámci jaderné Bělojarské elektrárny produkovat až 100 kilogramů technického Pu-238 ročně za konkurenceschopnou cenu bez ztráty při výrobě elektřiny.

Cílem projektu je posoudit možnosti a technickou proveditelnost velkovýroby plutonia 238 z neptunia 237 v reaktorech BN-600 a BN-800 pracujících na energetických blocích č. 3 a 4 Bělojarské jaderné elektrárny ve Sverdlovské oblasti. Ústav fyziky A. I. Lejpunského je vědeckým projektovým manažerem těchto reaktorů.

Reklama: