Revoluce požírá děti? Proti Porošenkovi bylo zahájeno trestní řízení pro velezradu

KYJEV | Proti bývalému prezidentu Ukrajiny Petro Porošenkovi bylo zahájeno trestní řízení pro velezradu a zneužití moci. Celý případ se rozjel poté, co poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Andrej Derkač zveřejnil kompromitující materiály. S odkazem na zdroj v kanceláři generálního prokurátora o tom informuje Ukrajinskaja pravda, na kterou se odkazuje Sputnik.

Bude Porošenko šibeničkou odměněn?

Jak uvádí ukrajinský portál, k materiálům poslanec Derkač dodal flash disk s audionahrávkami, na kterých mají znít hlasy Porošenka, bývalého viceprezidenta Spojených států (SS) Joa Bidena a bývalého ministra zahraničí SS Johna Kerryho.

„Již dříve Derkač zveřejnil záznamy telefonních hovorů, na kterých podle všeho měli mluvit Porošenko a Biden. Podle poslance hovory dokazují mezinárodní korupci a velezradu bývalého prezidenta,“ píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jeden z rozhovorů se měl týkat odvolání Viktora Šokina z pozice generálního prokurátora Ukrajiny, což byl požadavek Bidena, který měl na oplátku Porošenkovi a Ukrajině slíbit miliardu dolarů.

Navíc zmínění politici měli diskutovat o koalici v parlamentu, odvolání vlády Arsenije Jaceňuka a Nejvyšší radou přijetí kabinetu Volodymyra Hrojsmana. Zároveň v jednom z rozhovoru se Porošenko měl Bidenovi přiznat, že v Nejvyšší radě neexistuje koalice.

Poslanec Derkač také oznámil, že mnohahodinové záznamy získal od novinářů a předal je do kanceláře generálního prokurátora společně s oznámením o trestných činech, na základě kterého má být zahájeno trestní řízení.

Bývalý generální prokurátor Ukrajiny Viktor Šokin, kterého Nejvyšší rada odvolala v roce 2016, poté bezpečnostním složkám napsal oznámení o tom, že Biden zasahoval do jeho práce. Agentura Ukrajiniskije novosti s odkazem na zdroj v Národním vyšetřovacím úřadu informovalo o zahájení trestního řízení. Bývalý generální prokurátor se také snažil podat stížnost proti svému odvolání, ale neúspěšně. Novou stížnost k Odvolacímu soudu Nejvyššího soudu Ukrajiny podal v září 2019.

e stejném měsíci Bílý dům zveřejnil stenografický záznam telefonického rozhovoru lídrů SS a Ukrajiny Donalda Trumpa a Volodymara Zelenského. Tomuto zveřejnění předcházely články v médích o tom, že v rozhovoru s ukrajinským prezidentem se Trump mohl zeptat na vyšetřování syna Bidena – Huntera Bidena. Stenografický záznam potvrdil, že Trump požádal Zelenského, aby byly prošetřeny okolnosti odvolání Šokina, který měl na starosti případ Burisma Group, v této společnosti patřil do složení ředitelů i syn Bidena. Trump žádal také o prověření případu samotného Huntera Bidena.

Národní vyšetřovací úřad zahájil již 16 trestních řízení, ve kterých figuruje Porošenko. Týkají se i velezrady a také falšování při jmenování Hrojsmana premiérem při absenci koalice v Nejvyšší radě.

Bývalý ukrajinský generální prokurátor Viktor Šokin řekl, že vyšetřování vůči firmě Burisma, ve které byl zaměstnán syn bývalého viceprezidenta SS Joe Bidena, bylo zastaveno „ze strachu z SS“.