Šrot padá k zemi: Ve Spojených státech havarovala druhá stíhačka za poslední týden

EGLIN | Americká stíhačka páté generace F-35A Lightning II havarovala během přistání ve státě Florida. Na svém facebookovém účtu o tom informovalo 33. taktické stíhací křídlo Letectva Spojených států (SS). O havárii amerického létajícího šrotu informuje Sputnik.

Spanilý let amerického F-35 (ilustrace z jiné havárie)

„K nehodě došlo v úterý kolem 21:30 na letecké základně Eglin ve státě Florida. Pilot se dokázal katapultovat, následně byl dopraven do nemocnice k ošetření, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes s tím, že momentálně je jeho stav stabilní.

V důsledku havárie nikdo nezemřel, na civilních objektech nebyly způsobeny žadné škody. Na oficiální stránce 33. stíhacího křídla na Facebooku bylo uvedeno, že bylo zahájeno vyšetřování události.

Tato havárie americké stíhačky F-35A Lightning II byla již druhou nehodou na letecké základně Eglin za poslední týden, jelikož 15. května totiž došlo k havárii stíhacího letounu páté generace F-22. Podle oficiální informace došlo k události během výcvikového letu.

„Letoun F-22, přidělený ke 43. stíhací peruti a zapojený do 325. stíhacího křídla momentálně rozmístěného na Eglinu, havaroval dnes ráno kolem 9:15. Místo nehody bylo na cvičišti ve vzdálenosti 12 mil severovýchodně od hlavní základny Eglin,“ uvádí se v prohlášení velení základny.

Podle oficiálních zdrojů se pilot letounu katapultoval a zůstal naživu. Byl následně převezen do nemocnice, jeho stav je stabilní. Rovněž se dodává, že nehoda si nevyžádala žádné oběti, nedošlo ani ke škodám na zemi.