Nová děvka Babiše? Jandák chce do senátu za ANO

PELHŘIMOV | Na Vysočině se na podzim zřejmě odehraje velmi zajímavý souboj o Senát. ČSSD do boje o senátorské křeslo vyšle současného místopředsedu Senátu a bývalého šéfa horní komory Milana Štěcha (ČSSD). O křeslo v Pelhřimově bude zřejmě usilovat i donedávna místopředseda jihočeské ČSSD Stanislav Mrvka a za hnutí ANO také exministr kultury Vítězslav Jandák, píše server ParlamentníListy.cz.

Bude Jandák jen další děvka Babiše?

Jak server uvádí, podzimní volby o křeslo v Pelhřimově slibují však doslova „bitvu tří socanů“. Bývalému předsedovi Senátu Milanu Štěchovi, který bude v Pelhřimově svoji pozici obhajovat, by se totiž měli postavit dva bývalí členové ČSSD. V barvách hnutí Změna populární starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. Za hnutí ANO pak jako nezávislý o křeslo v horní komoře Parlamentu nejspíš zabojuje dlouholetý poslanec a exministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák.

Stanislav Mrvka je starostou Jindřichova Hradce od roku 2010, byl i ve vedení kraje. V roce 2017 měl být jedničkou jihočeské kandidátky ČSSD do Sněmovny, ale odstoupil na protest proti vyškrtnutí Jiří Zimoly z jejího posledního místa.

Vítězslav Jandák | foto: parlamentnilisty.cz


Letos v lednu spolu se Zimolou a dalšími odešli z vedení jihočeské ČSSD a dávají dohromady hnutí Změna. Za něj by měl Mrvka vyrukovat do Senátu proti Štěchovi, Zimola by pak měl na některém z nižších míst kandidátky Změny zabojovat o post v krajském zastupitelstvu.

Ministr kultury ve vládě Jiřího Paroubka Vítězslav Jandák možnost své kandidatury potvrdil. V sociální demokracii skončil v červnu 2017, kdy byl zvolen do Rady Českého rozhlasu. Kromě toho, že tehdy položil poslanecký mandát, si okamžitě pozastavil členství v ČSSD. Protože si myslí, že se neslučuje, aby tam byl vyloženě politicky angažovaný člověk. Koncepce ČSSD mu prý už delší dobu nevyhovovala.

Nepřestupuje však do ANO. „Oslovila mě jihočeská organizace ANO, tak jsem jim řekl, že to budu zvažovat. Uvidíme. Pokud by to dopadlo, kandidoval bych jako nestraník a nezávislý kandidát pod hlavičkou ANO,“ upřesnil někdejší nejpopulárnější politik v Česku. Pokud by uspěl, v Radě Českého rozhlasu by prý skončil.

foto s hazlem

Reklama: