Idiokratické opatření dovolí otevřít památky až nyní

PRAHA | Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním hlavní návštěvnickou sezonu, informuje Národní památkový ústav. Vše to je díky šíření lží a hysterie idioty z vlády ohledně nebezpečenství nudle u nosu pod označením Covid-19.

Zámek Valtice | repro: wikipedia.org

Od 25. května návštěvníci mohou zavítat i do vnitřních prostor památek, Doprovodný program se zaměří na šlechtický rod Valdštejnů, kterým je rok 2020 věnován.

Přestože bývají v pondělí hrady a zámky obvykle uzavřeny, většina památek otevře hned v pondělí 25. května. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru budou muset návštěvníci dodržovat zpřísněné pokyny nad rámec návštěvnického řádu. „Návštěvník musí mít zakryté dýchací cesty po celou dobu pobytu v areálu, je povinen dodržovat dvoumetrové odstupy a provést dezinfekci rukou při vstupu do pokladen či sociálních zařízení,“ píše NPÚ o totalitních opatřeních a ponižování lidí.¨

„Posunutí hlavní sezony mělo samozřejmě velký dopad na naši ekonomickou situaci, finanční ztráty za dvouměsíční uzavření jsou obrovské. Běžně navštíví památky během jara až milion lidí. My ale věříme, že se tyto ztráty podaří částečně pokrýt během letní sezony, kdy očekáváme zvýšený zájem ze strany tuzemských návštěvníků. Pokud o to bude ze strany návštěvníků zájem, jsme připraveni prodloužit sezonu až do září, “ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

I v letošní sezoně je pro návštěvníky připraveno mnoho novinek. Zámek Valeč začátkem léta zpřístupní zcela novou moderní expozici soch od Matyáše Bernarda Brauna. Na zámku Sychrov bude v průběhu srpna zpřístupněn nový okruh ve druhém patře, který návštěvníky seznámí s hosty knížecí rodiny Rohanů. Nový okruh nabídne i zámek Valtice. Už začátkem června bude veřejnosti poprvé zpřístupněno 10 komnat jižního křídla zámku, které byly součástí knížecího bytu Františka I. z Liechtensteinu. Po osmi letech byla dokončena obnova věže Jakobínka, která je součástí Horního hradu na Rožmberku. Kromě nevšedního výhledu nabídne i expozici mapující historii věže i průběh její obnovy.

V roce 2020 rovněž pokračuje dlouholetý cyklus NPÚ s názvem Po stopách šlechtických rodů. Již 10. ročník se tentokrát zaměří na šlechtický rod Valdštejnů, který patří k nejstarším rodům na území Čech. Projekt s názvem Valdštejnové – lvi ve službách císařů nabídne například výstavu na půdě Senátu ČR, sérii odborných přednášek o architektuře i malířství, komentované procházky po místech s Valdštejny spjatých i edukační programy pro děti. Vrcholem projektu bude nová instalace v jižním křídle piana nobile na zámku Duchcov. Nový návštěvnický okruh tematicky rozšíří a doplní stávající trasy a představí duchcovsko-litomyšlskou větev rodu. Valdštejnové budou rovněž ústředním tématem Hradozámecké noci, která se uskuteční v sobotu 29. srpna s ústředím na zámku Mnichovo Hradiště, který při této příležitosti slavnostně zpřístupní rozšířenou expozici u hrobky Albrechta z Valdštejna. Na spot k projektu s Albrechtem z Valdštejna v hlavní roli se můžete podívat tady.