Marija Vladimirovna Zacharova: Pražské úřady de facto schovaly památník maršála Koněva

MOSKVA | Pražské úřady fakticky schovaly demontovaný pomník maršála Ivana Koněva, prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Vladimirovna Zacharova. Situace kolem památníku je podle ní jedním z témat bilaterálních rusko-českých konzultací, o jejichž konání se v současné době diskutuje. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Marija Vladimirovna Zacharova

Jak uvedla Zacharova, Marija Vladimirovna, tak česká strana dosud neodpověděla na nabídku Moskvy uspořádat konzultace o aktuálních otázkách dvoustranných vztahů. Podle jejích slov partneři na českém ministerstvu zahraničí uslyšeli signál z Moskvy.

„Dosud jsme však nedostali oficiální odpověď české strany ohledně termínů konzultace,“ řekla Marija Vladimirovna Zacharova a dodala: „Vyzýváme partnery, abychom se posadili k jednacímu stolu a diskutovali o celé řadě nashromážděných problémů, pokud v Praze trvá ochota urovnat nezdravou situaci, kterou česká strana vytvořila v bilaterálních záležitostech,“ cituje Sputnik ruskou mluvčí diplomacie.

Jedním z problémů, o nichž se bude jednat na konzultacích, je situace kolem pomníku maršála Koněva. „Vycházíme ze skutečnosti, že jednou z naléhavých otázek, které je třeba projednat, je situace kolem pomníku maršála Koněva, který pražské úřady demontovaly a – nemohu říci jiné slovo – někde schovaly,“ řekla mluvčí na čtvrtečním briefingu.

Podle jejích slov Moskva opakovaně připomínala Praze článek 21 česko-ruské smlouvy o přátelství a spolupráci z roku 1993: „Podle tohoto článku je česká strana povinna zajišťovat údržbu, péči a přístup k vojenským památkám, a právě tou je památník Koněva. Současnou situaci považujeme za porušení těchto ustanovení, o čemž jsme nejednou hovořili. Přitom z Prahy i nadále znějí prohlášení, že pomník je jakýmsi majetkem městské čtvrtě. Opakujeme, že povinnosti vyplývající z mezinárodních smluv leží na státu, a proto se úřední orgány nemohou takové odpovědnosti vyhýbat,“ zdůraznila Zacharovová.

Připomněla, že pomník byl dlouhá desetiletí zapsán do národního registru vojenských památek – tento registr je veden Ministerstvem obrany České republiky: „Nyní to, navzdory dostupným skutečnostem, popírají. Budeme požadovat odpověď od české strany, na základě čeho byl nyní tento památník z registru vyřazen,“ řekla.

Sergej Viktorovič Lavrov komentuje tři pražské čuráky – Novotného, Koláře a Hřiba

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov v interview pro RBK uvedl, že situace kolem pomníku maršála Koněva, který demontovaly úřady obvodu Prahy 6, je nepřijatelná, příslušné závazky české strany zůstávají v platnosti a památník by měl být znovu postaven.

Tiskový mluvčí Ministerstva obrany ČR později prohlásil, že ministerstvo obrany se stará o válečné hroby v republice, včetně ruských, ale památník maršála Ivana Koněva k nim nepatří, což lež protože nejde jen o hroby, ale památky obecně.

Reklama: