Koronavirus do Ruska nepřišel z Číny, ale z Evropy

PEKING – MOSKVA | Ruský velvyslanec v Číně Andrej Ivanovič Denisov ve středu podpořil návrh na identifikaci zoonotického zdroje koronaviru, a zdůraznil, že hlavním úkolem v této chvíli je vyzkoušet vše, aby se zvítězilo v boji s novým virem, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Covid-19

„Je třeba zjistit původ koronaviru a jeho přenosovou cestu, ale toto by nyní nemělo být hlavním úkolem. Hlavním úkolem je udělat vše, co je v našich silách, abychom zvítězili v boji proti viru,“ uvedl ruský velvyslanec v Číně Andrej Ivanovič Denisov na tiskové konferenci Global Times v reakci na to, proč se Rusko připojilo k zemím které přijaly tuto rezoluci na Světovém zdravotnickém shromáždění.

Čína odmítá mezinárodní vyšetřování o původu koronaviru a zdůrazňuje že nejprve třeba pandemii zastavit. Předseda Čínské lidové republiky (ČLR) Si Ťin-pching přednesl v pondělí v Pekingu projev prostřednictvím videokonference při příležitosti otevření 73. Světového zdravotnického shromáždění, kde řekl: „Čína podporuje myšlenku komplexního přezkoumání globální reakce na COVID-19 ale až poté, co bude pod kontrolou, aby se shrnuly zkušenosti a nedostatky při řešení problémů.“

Kdy dále předseda ČLR dodal, že tato práce by měla být založena na vědě a profesionalitě, kterou by měla vést WHO a měla by se provádět objektivním a nestranným způsobem.

Ruský diplomat uvedl, že souhlasí s čínským postoje a je připraven spolupracovat s většinou zemí světa na výzkumu zdroje viru: „Většina případů v Rusku nepocházela z Číny, ale z Evropy. Z toho vidíme, že koronavirus je skutečně globálním problémem,“ uvedl Andrej Ivanovič Denisov.

Reklama: