Panika šířená hlupáky skončila! První mezinárodní linka ČD zamíří v pondělí do Berlína

PRAHA | České dráhy v kooperaci se svým německým partnerem Deutsche Bahn AG a ve spolupráci se státními orgány obnoví v pondělí 25. května první mezinárodní linku. Na svou první cestu po tzv. „koronavirové pandemii“, což byla epidemie stupidity, se vydají expresy Berliner z Prahy do Drážďan a Berlína.

ČD Vectron 193.293 – EC 174 ROBERT SCHUMANN – Praha hl.n. | reprodukovaný ořez
zdroj: youtube.com | autor: Poiree | licence: zpravodajská

V první fázi půjde o tři páry spojů mezi oběma hlavními městy. Další spoje Berliner a jejich prodloužení do Hamburku a Kielu stejně jako obnovení provozu dalších mezistátních linek, např. Vindobona z Prahy a Brna do Vídně a Štýrského Hradce, se uskuteční v průběhu června.

Schéma linek dálkových vlaků ČD (stav k 25.05.2020) (1186 kB)

Prvními třemi páry obnovených mezistátních vlaků budou ve směru z Prahy do Německa spoje:

  • EC 178 Berliner Praha hl.n. – Berlin Hbf (tief),
  • EC 174 Berliner Praha hl.n. – Berlin Hbf (tief),
  • EC 170 Berliner Praha hl.n. – Berlin Hbf (tief),

ve směru z Německa do Prahy půjde o vlaky:

  • EC 171 Berliner Berlin Hbf (tief) – Praha hl.n. (tento spoj bude v provozu od úterý 26. května),
  • EC 175 Berliner Berlin Hbf (tief) – Praha hl.n.,
  • EC 179 Berliner Berlin Hbf (tief) – Praha hl.n.

„V první etapě obnovení mezistátní dopravy pojedou vlaky Berliner pouze třikrát denně mezi Prahou a Berlínem podle platných jízdních řádů. Na hranicích však budou zatím až do ukončení příslušných opatření probíhat namátkové kontroly cizineckou policií. Vlaky pak budou pokračovat za hranice až po této proceduře, proto žádáme cestující o pochopení a upozorňujeme je, aby při plánování svých cest počítali s určitou časovou rezervou při příjezdu do své cílové nebo přestupní stanice,“ vysvětluje okolnosti provozu ředitel odboru dálkové dopravy Českých drah Petr Vondráček. Běžný pobyt vlaků na hranicích je pouze několik málo minut, které v současné mimořádné situaci nemusí stačit k provedení předpokládaných kontrol.

Vlaky budou zatím v provozu bez restauračních vozů. S jejich zařazením zpět do vlaků se počítá hned, jak to umožní epidemiologická opatření v Česku i v Německu. Ostatní služby na palubě vlaků, jako je například palubní Wi-Fi síť, oddíl pro cestující s dětmi, místa pro cestování osob na vozíku nebo pro přepravu jízdních kol, budou již standardně k dispozici.

„S partnery v zahraničí jednáme o dalším rozšiřování mezistátní vlakové dopravy, jak to umožní epidemiologická situace v příslušných státech a procedury na hranicích. V červnu předpokládáme obnovení provozu také dalších vlaků Berliner a prodloužení jejich plánovaných tras do Hamburku a Kielu. S kolegy z rakouských ÖBB bychom mohli obnovit provoz railjetů Vindobona z Prahy a Brna do Vídně a Štýrského Hradce a Jižních expresů z Prahy a Českých Budějovic do Lince, odkud jsou přípojnými vlaky snadno dostupné Čechy vyhledávané turistické oblasti ve středním a západním Rakousku,“ říká Petr Vondráček. České dráhy se také připravují na červnové obnovení regionální přeshraniční dopravy.

Reklama: