Do Venezuely dorazil první íránský tanker. Doprovázela ho venezuelská armáda

CARACAS – TEHERÁN | První z pěti íránských lodí s palivem dorazila do Venezuely. Informovalo o tom íránské velvyslanectví v Caracasu. Na svém profilu v Twitteru diplomatické zastupitelství poděkovalo venezuelské armádě za doprovod tankeru, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Íránský ropný tanker | repro: Sputnik (© AFP 2020 / Atta Kenare)

„Dnes, více než kdy jindy, jsou pouta přátelství a bratrství mezi Íránem a Venezuelou silná a hluboká. První tanker dorazil. Díky ozbrojeným silám Venezuely za doprovod,” sdělilo velvyslanectví na Twitter, které agentura cituje.

Dříve list Wall Street Journal přišel se zprávou, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zkoumá možnost uvalení nových sankcí proti Íránu a zablokovat vývoz íránské ropy do Venezuely. Poté, co do země odplulo pět íránských tankerů, začalo se zvažovat o uvalení sankcí vůči jejich posádkám či konfiskaci lodí v případě tankování v přístavech třetích zemí.

Zprávy se nevyhnuly pozornosti íránských úřadů. Ministr zahraničí země Mohammad Džavád Zaríf se obrátil na generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese s varováním, že v případě ohrožování íránských tankeru ze strany USA následuje odpověď. Jednání americké strany diplomat označil za pirátství. Na ministerstvo zahraničí země byl také předvolán švýcarský velvyslanec zastupující Spojené státy (SS).

Oslovila generálního tajemníka OSN i venezuelská strana. Velvyslanec země při organizaci Samuel Moncada charakterizoval jednání SS jako vojenskou hrozbu. Ve venezuelském obranném rezortu přitom oznámili, že budou tankery doprovázet, a to ve zvláštní ekonomické zóně Venezuely. S tímto účelem armáda země by měla nasadit válečné lodě a letadla.

Vyjadřoval se k situaci i ministr zahraničí Venezuely Jorge Arreaza. Podle něj jednání SS jsou porušením mezinárodních norem a práv občanů Venezuely.

Svou reakci sdělil i íránský prezident Hasan Rúhání, který slíbil Washingtonu „problémy”, pokud bude vytvářet potíže íránským lodí, a to nejenom v Karibském moři, ale kdekoli na světě.

Reklama: