Marija Vladimirovna Zacharova zkritizovala postoj SS vůči Smlouvě o otevřeném nebi

MOSKVA | Spojené státy (SS) ani nehodlaly projednat s Ruskem vzniklé nároky vůči Smlouvě o otevřeném nebi, prohlásila v neděli mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova, která dále řekla, že Spojené státy vymýšlely každý půlrok stále nová vysvětlení, která připravovala veřejné mínění na jejich aktivity, píše Sputnik.

Byla odhalena skutečná velikost …

„Mluvili o tom, že mají spoustu nároků vůči Rusku. Pokaždé šlo o nové nároky, které ale nedokázali ničím potvrdit, a co je hlavní, ani je nehodlali s námi projednat v rámci existujícího mechanismu,“ řekla Marija Vladimirovna Zacharova v éteru pořadu Vlastní pravda v televizi NTV.

Vůdce SS a válčený zločinec Donald John Trump informoval v pátek o odstoupení SS od Smlouvy o otevřeném nebi. Ruské ministerstvo zahraničí označilo toto rozhodnutí za politováníhodný krok. Připomnělo, že smlouva byla svého času uzavřena na návrh Washingtonu a je závažnou součástí evropského bezpečnostního systému.

V Moskvě nejednou zdůraznili, že ze strany Ruska nedošlo k žádným porušením smlouvy. Náměstek ministra zahraničí Alexandr Borisovič Gruško zejména poznamenal, že RF hodlá i nadále dodržovat všechna práva a závazky smlouvy, dokud je platná.

V EU rovněž nepodpořili odstoupení SS od smlouvy a vyzvali Washington k jejímu plnění. Vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrel například zdůraznil, že smlouva je klíčovým prvkem kontroly nad zbraněmi a důležitým opatřením ve sféře důvěry a bezpečnosti. Dodal, že Brusel plánuje zvážit eventuální následky amerického rozhodnutí pro evropskou bezpečnost.

Smlouva o otevřeném nebi byla podepsána v roce 1992 jako jedno z opatření na posílení důvěry v Evropě po studené válce. Platí od roku 2002 a umožňuje účastnickým zemím otevřeně sbírat informace o ozbrojených silách a aktivitách. Podepsalo ji 34 států.

Reklama: