Spojené státy otestovali bojový laser, který dokáže zničit letadlo za letu

WASHINGTON | Válečná loď amerického námořnictva úspěšně otestovala novou vysoce energetickou zbraň, která dokáže zničit letadlo za letu. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

USS Portland | reprodukovaný ořez fotografie
Official U.S. Navy Page | Public Domain

Námořnictvo zveřejnilo snímky a videa z testu, které ukazují, jak bojový laser na palubě lodi USS Portland zneškodňuje dron. Kde přesně se test laserového systému odehrál, námořní síly neuvedly. Informovali jen, že se tak stalo v Tichém oceánu 16. května.

Sílu zbraně námořnictvo neprozradilo. Podle zprávy Mezinárodního institutu pro strategické studie z roku 2018 by to však podle předpokladů měl být 150-kilowattový laser.

Podle velícího důstojníka na USS Portland Karreyho Sanderse, testy na moři proti bezpilotním a malým letadlům získává armáda cenné informace o schopnostech systému proti potenciálním hrozbám. „Díky této nové pokročilé schopnosti předefinovat válku na moři,“ uvedl kapitán v stanovisku, ze kterého citují HlavnéSprávy.sk.

Námořnictvo tvrdí, že lasery, které nazývá řízenými energetickými zbraněmi, mohou být efektivní při obraně proti dronům nebo ozbrojeným člunům.

Reklama: