Studenty karvinské fakulty osvítí Hormen z ČEZ ESCO

KARVINÁ | Zbrusu nový přednáškový sál přivítá v novém akademickém roce studenty karvinské Obchodně podnikatelské fakulty, která je součástí Slezské univerzity Opava. Kompletní modernizace výukového zázemí zahrnovala i výrobu unikátních na míru vyvinutých světel v režii společnosti HORMEN ze skupiny ČEZ ESCO.

Karvinská fakulta | repro: cez.cz (ČEZ)

Netradiční uspořádání sálu, který má v Karviné největší kapacitu a probíhají v něm i zastupitelstva nebo veřejné diskuze, si vyžádalo netradiční přístup. „Nová svítidla jsme pro fakultu na míru vyvinuli a následně vyrobili v naší brněnské továrně. Jejich reflektory jsou nakloněné tak, aby sál osvětlovaly rovnoměrně a zároveň aby nedocházelo k oslnění posluchačů. Navíc mají mnohem vyšší svítivost než původní výbojková svítidla. Ovládají se automaticky prostřednictvím čidel, takže když do sálu přes den svítí slunce, osvětlovací soustava se automaticky stmívá, a naopak při zatažené obloze nebo večer se světla rozzáří naplno,“ vysvětlil finanční ředitel HORMEN Marek Fišer.

Originální jsou také liniová svítidla, která osvětlují prostor pod balkónem – nejdelší z nich má přes 50 metrů. „Vyzařují světlo rovnoměrné po celé své délce, tedy i na krajích nebo ve spojích a atypicky zalomených rozích,“ dodal Marek Fišer.

„Těšíme se, že nové vybavení sálu přispěje k významnému zlepšení výukového prostředí a tedy i ke zlepšení výuky samotné,“ řekla Miroslava Šromková z karvinské fakulty, která se těší, že nová světla přinesou přibližně 50procentní snížení nákladů na osvětlení. Modernizace osvětlení byla součástí kompletní rekonstrukce dvou sálů univerzity za více než 50 milionů korun, na níž z 95 procent přispěla Evropské unie v rámci operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Reklama: