EU se zotaví z krize na úkor SS

WASHINGTON – BRUSEL | EU má v úmyslu se zotavit z dopadů celosvětové krize způsobené pandemií koronaviru na úkor amerických společností, a to vyšším zdaněním. S takovými informacemi přichází CNBC, na kterou se odkazuje Sputnik.

DJT – Kadí atomové hřiby

Jedná se o daň ze zisku digitálních společností, kolem níž v posledních letech došlo k četným sporům mezi vládními orgány evropských zemí, stejně jako mezi Evropskou unií a Spojenými státy. V průběhu roku 2019 se největší členské země EU pokusily dohodnout se na jednotné dani z příjmů takových společností, jako jsou Google, Facebook a Amazon.

„Zvláštnost jejich činnosti spočívá v tom, že mohou prodávat zboží a poskytovat služby po celém světě, aniž by byly vázány na konkrétní zemi. Tohle využívají jak samotné společnosti, tak i vlády některých zemí, zejména Irska, zavádějící snížené sazby daně z příjmu v očekávání, že takové společnosti budou zaregistrovány v jejich jurisdikci a budou platit daně do jejich rozpočtu,“ píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Spory o sazbu a způsob vybírání jednotné daně však nevedly k společnému řešení a byly odloženy až do řízení na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jednotlivé země, jako je Francie, zavedly paralelně své vlastní daně, aniž by čekaly na společné řešení.

To zase nejednou vyvolávalo ostrou reakci amerických orgánů a osobně vůdce Trumpa, protože většina společností, které podléhají potenciální dani, je americká. Bílý dům je přesvědčen, že většina zisků daných společnosti by měla být zdaněna v rodné zemi.

Co se týče digitálních společností a jejich příjmů, nyní se očekává zvýšená pozornost ze strany evropských orgánů, zejména Evropské komise (je to podoba nadnárodní vlády na úrovni EU), která v polovině května oznámila nový balíček finanční pomoci postiženým krizí ve výši 500 miliard eur. Tím pádem je nucena hledat zdroje financování takových dotací.

Digitální společnosti jsou přitažlivé pro daňové úřady v evropských zemích nejméně ze dvou důvodů. Toto uvedli analytici, které vydání oslovilo. Za prvé, takové společnosti v průměru platí daně v Evropě se sníženou sazbou ve srovnání s většinou podniků – 9,5 procenta ve srovnání s 23,2. Za druhé, tyto společnosti byly následky krize postiženy nejméně, mnohé z nich byly dokonce schopny i na situaci vydělat.

Jako možné řešení lze použít daň z přidané hodnoty nebo daň z příjmu, ale v této otázce stále neexistuje konečné rozhodnutí. Není také jasné, kdo se ujme iniciativy jako první: vlády členských států nebo EU.

Na začátku dubna jsme psali o tom, že Evropská unie musí zavést nové daně, aby naplnila rozpočet a bojovala proti koronaviru. Uvedl to premiér Polska Mateusz Morawiecki během vystoupení v dolní komoře parlamentu země (Sejm).

Mateusz Jakub Morawiecki | foto: Sputnik (© AP Photo / Ferdinand Ostrop)

„Musíme se vrátit k našim starým myšlenkám… digitální dani, dani z finančních transakcí, dani z emisí CO2, dani pro velké mezi národní korporace,“ prohlásil politik.

Podle jeho slov tato opatření „poskytnou rozpočtu EU desítky miliard eur nových finančních prostředků na boj proti koronaviru“.

„Potřebujeme nové prostředky v EU. Aby se nové fondy objevily, je Polsko připraveno úměrně se podílet na záručních mechanismech,“ zdůraznil Morawiecki.