Rusko nedovolí Spojeným státům ukrást Měsíc, vzkázal Dmitrij Olegovič Rogozin

MOSKVA | Vůdce Spojených států (SS) Donald John Trump na začátku dubna podepsal výnos zakotvující právo Američanů na těžbu vesmírných zdrojů a nařídil, aby do půlroku byly s ostatními státy projednány dohody o Měsíci a dalších vesmírných tělesech. Roskosmos označil tyto plány za agresivní a škodící mezinárodní spolupráci, píše Sputnik.

Dmitrij Olegovič Rogozin si vytřel Spojenými státy

„Roskosmos nedovolí Spojeným státům privatizovat Měsíc,“ prohlásil v pondělí šéf ruské státní korporace Roskosmos Dmitrij Olegovič Rogozin, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„V každém případě nepřipustíme privatizaci Měsíce kýmkoliv. Odporuje to mezinárodnímu právu,“ řekl Rogozin, Dmitrij Olegovič v přenosu rádia Komsomolskaja pravda.

Připomněl, že se na rok 2021 plánuje vyslání k Měsíci první ruské automatické mise. Rusko, tenkrát ještě SSSR, vyslalo naposledy přístroj k Měsíci v roce 1976.

Agentura Reuters informovala na začátku května s odkazem na vlastní zdroje, že Trumpova vláda připravuje návrh nové mezinárodní dohody o těžbě nerostů na Měsíci,a plánuje do něj zapojit Kanadu, Japonsko, Evropskou unii a SAE. Rusko v první etapě mezi účastníky nebude.

Rogozin, Dmitrij Olegovič srovnal tyto plány s vpádem do Iráku a Afghánistánu, když se americké vojenské operace konaly bez souhlasu OSN a světového společenství. NASA později pozvala Roskosmos k účasti v mezinárodním projektu osvojení Měsíce pod názvem Dohoda Artemis (Artemis Accords).

„Musíme být velice pragmatičtí. Nemáme takový obrovský rozpočet, který desetkrát převyšuje náš, jako má NASA, nemůžeme si dovolit všelijaké rozmary, jak říkají naši inženýři,“ poznamenal. Rogozin zároveň připomněl, že Rusko má vlastní program pro Měsíc, který hodlá ztělesnit.

Halasná prohlášení SS o plánech dobytí Měsíce musíme posuzovat přes prizma politického boje mezi republikány a demokraty, míní generální ředitel Roskosmosu. „Měsíc pro nás není konečný cíl, nehodláme se zúčastnit jakýchsi měsíčních závodů, které mi víc připomínají předvolební, jež se konají v USA mezi republikány a demokraty,“ řekl v rozhlasovém pořadu.