V Rusku může být vyvinut nový pilotovaný raketoplán

MOSKVA | Roskosmos zvažuje možnost projektu okřídlené pilotované kosmické lodi (raketoplánu) pro lety k orbitálním stanicím, sdělil generální ředitel této státní korporace Dmitrij Olegovič Rogozin.

Nosná raketa Energia a raketoplán Buran

„Rozvoj pilotovaného programu je dnes spojen právě s výstavbou kosmických raketoplánů. Ve Spojených státech se konají takové zkoušky, pracují na tom. Máme rovněž plány ohledně nové pilotované lodi pro orbitální stanici stejného druhu,“ řekl v přenosu rádia Komsomolskaja pravda.

V pasáži o jmenování generálním ředitelem korporace Energija bývalého ředitele společnosti Suchoj Igora Ozara nazval Rogozin, Dmitrij Olegovič, zapojení do práce v kosmickém odvětví „lidí majících obrovské zkušenosti z letectva“ absolutně správným.

Podle názoru šéfa Roskosmosu by bylo pro stanice na oběžné dráze kolem Země, jež se nacházejí v geomagnetickém poli Země, účelné „zamyslet se nad vývojem pilotovaného raketoplánu, který bude tak nebo jinak fungovat v několika prostředích“, aby posádka byla chráněna před kosmickou radiací.

Dmitrij Olegovič Rogozin | foto: en.wikipedia.org

Dmitrij Olegoviče Rogozin poznamenal, že státní korporace spolu s předním vědeckým ústavem CNIImaš již zahájila práci na tomto „velmi perspektivním tématu“. Připomněl rovněž, že okřídlená kosmická loď Buran vyvinuta v SSSR nebyla nikdy použita. Bylo to podle Dmitrije Olegoviče Rogozina jednou z příčin zrušení projektu.

Buran byl první raketoplán vyvinutý v SSSR. Práce na něm byla zahájena v roce 1974 a trvala přes 10 let. Vesmírný systém Energija-Buran se skládal z univerzální supertěžké nosné rakety Energija, samotného Buranu a také prostředků pozemní vesmírné infrastruktury nosné rakety a orbitální lodě.

Reklama: