Už jen expediční sbor nájemných vrahů Severoatlantické aliance? Armáda ČR v rozkladu

HRADEC KRÁLOVÉ | V médiích se v poslední době objevují informace o systémových problémech Armády České republiky. Nově vyplouvají na povrch informace o četných odchodech vojenských lékařů do civilu, a to i přes solidní vojenské ohodnocení. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

fakulta VL UK v Hradci Králové | foto: lfhk.cuni.cz

Armáda České republiky nedokáže ve svých řadách udržet lékařský personál, který si vychovává na vojenské fakultě v Hradci Králové, informoval portál Novinky.cz. Problémem není nedostatek uchazečů o studium na vojenské vysoké škole, ale skutečnost, že lékaři a zdravotní sestry po uplynutí závazku odcházejí do civilu.

Studium na vojenské vysoké škole ročně dokončí okolo 25 vojáků ze 30, kteří ke studiu nastupují. Jedná se o obory všeobecného lékařství, stomatologie a farmacie, píše agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Český okupant v Afganistanu | repro: expediční sbor žoldáků AČR

„Získat zájemce o studium není až tak problematické, protože fakulta je nejlépe hodnocenou vysokou školou v celorepublikovém měřítku ve své kategorii. Každým rokem se hlásí kolem 400 zájemců,“ cituje portál slova generálky Lenky Šmerdové, která v minulosti měla na starosti vojenský nábor.

Uchazečů o studium je velké množství, neboť studenti po dobu studia pobírají měsíční plat v rozmezí 15 a 18 tisíci korun. Armádě jsou následně zavázáni sloužit dvojnásobek doby, kterou studovali, což je u lékařů 12 let, u farmaceutů 10 let a u zubařů také 10 let. Při nedodržení této podmínky musejí uhradit 12 tisíc korun za každý měsíc studia.

„Potřeba jsou prakticky všechny obory medicíny, důraz klademe na chirurgii, anesteziologii a urgentní medicínu, ale také praktiky, hygieniky, epidemiology,“ cituje portál slova generála Zoltána Bubeníka, šéfa vojenského zdravotnictví.

Armádní lékaři přitom po odsloužení svého závazku odcházejí do civilu, kde mají šanci na lepší plat či kariéru. Jedná se až o třetinu personálu, přičemž, podle slov Bubeníka, je odchodovost ještě vyšší po odsloužení 20 let.

„Nejsou v tom jen peníze, ale i to, že v armádě ztratili motivaci se profesně rozvíjet, protože těch zajímavých míst je jen omezeně. A navíc když si v armádě nesednete s nadřízeným, tak není lehké změnit místo jako v civilu,“ cituje portál jednoho z oslovených vojenských lékařů.

Atestovaný vojenský lékař s hodností majora přitom, podle informací, bere okolo 80 tisíc korun hrubého.