V Rusku začali stavět nový strategický bombardér PAK DA za užité technologie stealth

MOSKVA | V Rusku se začal stavět první prototyp nového bombardéru v rámci programu PAK DA, tedy perspektivního leteckého komplexu dálkového letectva. Informovala o tom ruská média s odkazem na zdroje v ruském vojensko-průmyslovém komplexu, píše Sputnik.

PAK DA Izděliji 80

Podle informací jednoho ze zdrojů výrobu prototypu PAK DA, též „Izdělije 80”, má na starosti jeden letecký závod Sjednocené letecké korporace. „Příslušná konstrukční dokumentace má být rozpracována, již probíhá dodávka materiálů na výrobu stroje,“ dodává světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle dalšího zdroje je v současné době vyráběna letecká kabina PAK DA. „Stroj by měl být vyroben v roce 2021,“ dodal zdroj.

Zahájení vývoje PAK DA Sjednocená letecká korporace oznámila již v listopadu 2018. V loňském únoru se informovalo, že v roce 2020 mají začít zkoušky prvního modelu motoru bombardéru. Uvádělo se také, že Ministerstvo obrany Ruské federace (RF) podepsalo všechny smlouvy potřebné k zahájení výroby letadla podle skici schválené v roce 2019.

Jak dříve oznámil náměstek ministra obrany RF Alexej Jurievič Krivoručko, zahájit provoz PAK DA se plánuje podle aktuálního vyzbrojovacího programu ruské armády. Ten bude ukončen v roce 2027.


Z dostupných informací plyne, že nové letadlo ruského dálkového letectva bude vyrobeno podle aerodynamického schématu „létajícího křídla”, a zároveň za použití technologií zajištujících malou viditelnost stroje (stealth).
Očekává se také, že elektronické systémy motoru bombardéru umožní stroji let dlouhý 30 hodin.
Komplex by měl nahradit současně provozované ruským letectvem letadlo Tu-95.
Podle expertních odhadů bude PAK DA určen k zasažení objektů v mezikontinentálním dosahu v hlubinách území nepřítele, zasažení útočných skupin nosných letadel či plnit úkoly v konfliktech nízké intenzity.
Pro větší účinnost bojového použití bude také integrován do taktických a strategických informačních systémů.
Raketové a bombové zbraně mohou být rozmístění ve vnitřních prostorech letadla, což také přispěje k jeho radarové neviditelnosti.