Přehlídka vítězství proběhne v Moskvě 24. června

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Putin v úterý uvedl, že vojenská přehlídka věnovаná vítězství vе Velké vlastenecké válce proběhne v Moskvě 24. června. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes s tím, že tradičně se akce koná 9. května, ale kvůli vypuknutí epidemie nového koronaviru byla přesunuta.

Den vítězství

Jak upozornil ruský ministr obrany Sergej Kužegetovič Šojgu, výběr data přehlídky není náhodou. „Uděláme to v den, kdy se v roce 1945 uskutečnila legendární historická přehlídka vítězů, kdy po Rudém náměstí procházeli vojáci, kteří bojovali u Moskvy a bránili Leningrad, kteří bojovali u Stalingradu, osvobozovali Evropu a útočili na Berlín,“ sdělil Šojgu.

Ruský prezident nařídil, aby přípravy a přehlídka proběhly v souladu s nejpřísnějšími bezpečnostními opatření.

Poznamenal také, že momentálně není možné zajistit dodržování sociálních rozestupů při další součásti oslav – akci Nesmrtelného pluku. Ta se proto uskuteční 26. července po přehlídce ruského námořnictva. „Samozřejmě, pokud podle odborníků nebude možné plně zajistit bezpečnost, rozhodneme o možném přesunu pochodu Nesmrtelného pluku na jiná, pozdější data. Doufáme však, že se nám podaří splnit všechno naplánované,“ uvedl prezident.

„Připomeňme, že přehlídka 9. května nebyla zcela zrušena. Místo plnohodnotné akce proběhla její letecká část,“ uzavírá Sputnik.