Skončí Juan Guaidó ve vězení jako terorista? Jeho stranu, tak chtějí označit a rozpustit

CARACAS | Venezuelský generální prokurátor Tarek William Saab v pondělí požádal nejvyšší soud, aby politickou stranu lídra opozice Juana Guaidóa prohlásil za teroristickou organizaci, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSrávy.sk.

Juan Guaidó – Uřvaná venezuelská opice se stále otevřeným řitním otvorem pod nosem
repro: MintPress News

Jak informuje deník, tak důvodem jsou obvinění, že Guaidó se podílel na plánování neúspěšné invaze do Venezuely, jejímž cílem mělo být svržení vlády prezidenta Nicolase Madura Morose. Informovala agentura AFP. Saab ve vysílání státní televize uvedl, že požádal nejvyšší soud, aby rozhodl, zda je politická organizace Voluntad Popular (Vůle lidu) teroristická organizace.

Saab obvinil Voluntad Popular a její lídra Guaidó z spoluorganizace neúspěšného pokusu o invazi z 3. května, kdy venezuelské bezpečnostní složky zadržely na pobřeží venezuelského státu La Guaira 52 žoldáků včetně dvou amerických veteránů Airana Berryho a Lukea Denman, které již prokuratura obvinila z terorismu.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro Moros nedávno obvinil Guaidó, že se v Bílém domě osobně setkal s bývalým příslušníkem amerických speciálních sil (zelených baretů), aby spolu naplánovali invazi do Venezuely.

Juan Guaidó už není ve Venezuele nic. Bude rád, když mu dovolí uprchnout do exilu?

Juan Gerardo Guaidó Márquez – terorista a louka Spojených států jako uřvaná venezuelská opice | repro: Sputnik


Venezuelský nejvyšší soud potvrdil v úterý Luisa Parry na postu předsedy venezuelského Národního shromáždění, čímž ukončil několik měsíců trvající patovou situaci.

Parra a lídr venezuelské opozice Juan Guaidó se 5. ledna 2020 oba prohlásili za předsedy Národního shromáždění. Konaly se totiž dvě odlišné hlasování a padl i obvinění z parlamentního převratu. Soudní tribunál v úterý v prohlášení potvrdil Parry ve funkci.

Guaidó se ještě 23. ledna 2019 prohlásil za dočasného prezidenta Venezuely s tím, že chce sesadit Madura. Za dočasného prezidenta ho následně uznalo více než 50 zemí světa včetně Spojených států. Maduro a jeho spojenci Guaidóa obviňují, že je loutkou americké vlády.