Přejímka jaderného paliva pro 1. blok Běloruské JE byla úspěšně dokončena, hlásí Rosatom

MINSK | V Běloruské jaderné elektrárně, kterou staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, byla 25. května 2020 dokončena přejímka jaderného paliva, které bude představovat první zavážku do reaktoru tohoto bloku.

Výstavba Ostrověcké jaderné elektrárny | foto: Rosatom

Vstupní kontrolu čerstvého paliva prováděli specializovaní odborníci společnosti Běloruská JE, provozovatele stavěné elektrárny, za účasti zástupců generálního dodavatele, ruské společnosti IK ASE (inženýringová divize Rosatomu). Každou fázi přejímky kontroloval běloruský jaderný dozor.

Během přejímky odborníci kontrolovali doprovodnou dokumentaci, vnější stav přepravních kontejnerů, neporušenost plomb a speciálních plombovacích šroubů a stav samotných palivových kazet. Na základě této prohlídky konstatovali, že palivo bylo dodáno v požadované kvalitě.

Zkoušky bazénů rozstřiku v Ostrověcké JE

Podle slov náměstka běloruského ministra energetiky Michaila Michadjuka provedli pracovníci Běloruské jaderné elektrárny transport palivových kazet do skladu čerstvého paliva zodpovědně a celá přejímka proběhla na vysoké odborné úrovni.

Než budou palivové kazety zavezeny do reaktoru prvního bloku, budou uloženy ve skladu čerstvého paliva.

Běloruská jaderná elektrárna se dvěma bloky typu VVER-1200 o celkovém výkonu 2400 MWe vzniká u města Ostrověc. Pro první jadernou elektrárnu v zemi byl vybrán ruský projekt generace III+, který plně odpovídá mezinárodním normám a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti jaderné bezpečnosti. Reaktory VVER-1200 si vybraly pro svou jadernou energetiku i další země jako Finsko, Maďarsko, Turecko, Egypt, Čína, Bangladéš a Uzbekistán.

Do Ostrověcké elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení. Je to podobné jako i v případě dalších bloků VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.


Inženýringová divize korporace Rosatom vznikla sjednocením hlavních hráčů na tomto trhu v Rusku: IK ASE (Nižný Novgorod), Atomstrojexport (Nižný Novgorod), Atomenergoprojekt (Moskva) a Atomprojekt (Petrohrad).
Tato divize je jedním z lídrů světového trhu s inženýringovými službami a drží 30 % globálního trhu s výstavbou jaderných elektráren. Působí v Evropě, na Blízkém východě, v Severní Africe a v Asii.
Divize projektuje a staví jaderné elektrárny velkého výkonu, poskytuje plné spektrum služeb podle modelu EPC a EPC(M) a rozvíjí technologii Multi-D pro řízení složitých inženýringových objektů.
Opírá se o více jak padesátileté zkušenosti ruského jaderného průmyslu a moderní inovativní technologie. V současnosti staví spolehlivé a bezpečné jaderné elektrárny typu VVER generace III+, které splňují všechny mezinárodní požadavky a doporučení.

Reklama: