RRTV usvědčila ČT z propagandy: Nedodržela zásady objektivity a vyváženosti

PRAHA | Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dospěla k závěru, že Česká televize (ČT) nedodržela zásady objektivity a vyváženosti, když v loňském pořadu 90′ na ČT24 rozebírala souvislosti regulace střelných zbraní. Nyní má televize formálně týden na nápravu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Česká televize – organizace informačního terorismu, lží, dezinformací, propagandy a fake news

Připomeňme, že vysílací rada rozhodovala o pořadu ze 17. září 2019, který začala posuzovat loni v listopadu, píše agentura.

RRTV je toho názoru, že při komentování textového přehledu trestných činů se střelnou zbraní se redaktor dopustil nepřesného tvrzení. Konkrétně bylo v pořadu řečeno: „Oprávnění držitelé zbraní se dopouštěli zločinů přesně šestkrát častěji než osoby bez zbrojního průkazu“. A to je podle RRTV propaganda, ač to označili jen jako nedodržení zásady objektivity a vyváženosti, ale to je u ČT to stejné.

Sputnik dodává, že vysílací rada v tomto případě upozorňuje, že toto sdělení nerozlišovalo případy použití zbraně, k jejímuž držení není nutné žádné povolení, a zbraně, k jejímuž držení je nutný zbrojní průkaz. „Vyjadřovalo vztah mezi držením zbrojního průkazu a trestnou činností v nepříznivějším světle, než jaká je realita,“ doplnil k věci úřad.

Kromě toho ale k porušení zásad objektivity a vyváženosti podle vysílací rady přispělo také další sdělení. To se pro změnu týkalo regulace používání olověného střeliva. Redaktor nesprávně řekl: „Evropská unie nebo úřady se zabývají tím, že zakážou určitou část střelných broků, ale ovšem bavíme se tady pouze o mokřadech“. Nicméně, ve zveřejněném pokynu ze dne 16. 7. 2019 ale Evropská komise uložila Evropské agentuře pro chemické látky (ECHA) úkol připravit podklady pro zákaz olova pro užívání mj. ve střelách v mokřadech i mimo mokřady.

V neposlední řadě lze považovat za neúplné také informace o způsobu schvalování směrnice a jejích revizí. Na základě výše uvedených tvrzení tak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání shledala, že divák nemohl získat v příslušné věci objektivní představu o reálném stavu. „V popsaných případech v pořadu tedy nebylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti,“ napsal úřad v tiskové zprávě.

Reklama: