Vladimir Vladimirovič Putin přikázal rozšířit vojenské ruské základny v Sýrii

MOSKVA | Portál Vzgljad přináší zajímavou informaci, že Ruský prezident Vladimír Vladimirovič Putin přikázal ruskému Ministerstvu obrany a Ministerstvu zahraničních věcí začít rozhovory se syrskými ministerstvy o zvýšení počtu ruských základen v Sýrii. Rusové mají zájem i o rozšíření stávajících základen, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ruská vojenská policie | repro: ТВ Центр

Rusko do Sýrie přišlo s větším kontingentem v roce 2015 a díky ruskému vojenskému zásahu došlo k porážce Islámského státu a Bašár Háfiz al-Asad společně se svými spojenci mohl osvobodit velkou část Sýrie. „Po porážce teroristů Islámského státu se Rusové částečně stáhli a Američané začali znovu kout v Sýrii své pikle. Syřané podepsali s Rusy dohodu, podle níž mohou Rusové používat stávající základny 50 let a následně je možné ruskou přítomnost v Sýrii prodloužit o dalších 25 let,“ připomíná slovenský deník.

To že jsou Rusové připraveni opět zvýšit svou vojenskou přítomnost v Sýrii může znamenat, že Rusové jsou připraveni aktivněji se zapojit do dění v Sýrii. Američané už měli ze Sýrie dávno odejít, své sliby však nesplnili. Je to důvod posílení ruské přítomnosti, která je legální, aby vyhnali americké nelegální okupanty?

HlavnéSprávy.sk píšou, že ruské vojenské základny v Sýrii zajišťují mír, tak jako v středoasijských bývalých sovětských republikách, na Kavkaze a v jižním Rusku, protože brání teroristům aktivizovat se v těchto oblastech. „Porážka Islámského státu pomohla i Íránu, proti kterému byly sunnitští teroristé připraveni zasahovat. Sunnitské organizace podporuje americká CIA,“ píše deník.

Osvobození Sýrie, Iráku či Afghánistánu nebude možné bez úplného vyhnání Američanů z tohoto regionu. To je i oficiální stanovisko vlád Íránu, Iráku a Sýrie, které podporuje i egyptská zahraniční politika.