Václav Klaus: Odmítněte záludný plán Ursuly von der Leyen

PRAHA | Prezident profesor Václav Klaus varoval před důsledky případného schválení návrhu Evropské komise (EK). Jedná se o tzv. plán Next Generation, v jehož rámci by mělo být rozděleno 750 miliard eur mezi členskými státy. Podle profesora Klause přijetí tohoto návrhu přivede k posílení moci Bruselu a zvýšení zadluženosti mnohých zemí, píše Sputnik.

Václav Klaus: Odmítněte záludný plán Ursuly von der Leyen

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak Institut Václava Klause (IVK) se ohradil proti návrhu Evropské komise na zavedení nového fondu, který prosazuje její předsedkyně Ursula von der Leyen. Podle oficiálně stanovených cílů tento plán předpokládá rozdělení částky ve výši 750 miliard eur mezi členskými zeměmi za účelem podpory národních ekonomik, postižených důsledkem údajné pandemie covid-19.

Prezident Václav Klaus je však přesvědčený, že ve skutečnosti Bruselu nejde o nic jiného, než o prosazování svých vlastních záměrů a posílení svého vlivu. Návrh Evropské komise je podle Klause zavádějící, jelikož budí dojem, že členské země získají nějaké další finanční prostředky. Ve skutečnosti nejde o žádný jakýsi novodobý Marshallův plán, v jehož rámci byly poskytovány investice ze strany Spojených států.

V případě současného návrhu na vytvoření nového fondu jde pouze o přerozdělování vlastních peněz členských států, což nezbytně přivede k nadměrnému zadlužení. Václav Klaus nemá sebemenší pochyby o tom, že vytváření fondu je nástrojem pro další posílení vlivu evropských institucí a omezení suverenity členských zemí.

„Má být prostředkem k nové fázi centralizace EU, k financování velmi sporných záměrů a v neposlední řadě k posílení politické unie. Takové obrovské finanční přesuny budou dalším krokem k vytvoření evropského superstátu,“ varoval Klaus před plánem EK.

Dále Václav Klaus uvedl, že navržený plán je projevem snahy Bruselu nasměrovat finanční prostředky daňových poplatníků členských zemí na podporu stagnujících ekonomik jižních států Evropské unie. V souvislosti s tím Klaus vyzval českou vládu, aby zaujala odmítavé stanovisko vůči návrhu EK.