Profesor, který předpověděl Trumpovo vítězství ve volbách, předpovídá jeho nové zvolení

WASHINGTON | Helmut Norpoth, profesor politologie Newyorské státní univerzity ve Stony Brooku, který předpověděl vítězství nynějšího prezidenta USA Donalda Trumpa ve volbách roku 2016, se domnívá, že Trump bude s velkou pravděpodobností znovu zvolen do této funkce. Informuje agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJT

Norpoth vypracoval model prognózování voleb, který od roku 1992 selhal jen jednou – v roce 2000, kdy předpovídal vítězství demokratů. Tehdy se stal prezidentem USA republikán George Bush, který získal hlasy váhavého státu Florida. Podle tohoto modelu zvítězí kandidát, který vystoupí nejúspěšněji v primárních volbách. V roce 2016 Norpoth prohlásil, že podle jeho modelu prognózování výsledků voleb zvítězí kandidát za Republikánskou stranu Donald Trump.

„Klíčem (k vítězství) v listopadových volbách jsou primárky… Donald Trump ve své straně v nich zvítězil velmi snadno,“ prohlásil Norpoth v interview pro televizní stanici Fox News.

Podle Norpothova modelu činí pravděpodobnost vítězství nynějšího prezidenta USA v nadcházejících volbách 91 %, očekává se, že získá 362 hlasů voličů. Přitom pravděpodobný kandidát na prezidenta za demokraty Joe Biden získá podle této prognózy 176 hlasů.

Reklama: