Jiří z Poděbrad chtěl mír a Evropu proti islámu. Nebyl vyslyšen

Velký král, jehož 600. výročí narození nedávno ignorovali i sami jeho Češi, by se dnes jistě nepodřídil ani impotentnímu Bruselu, ani agresivním USA. On se svou náturou by přišel s novou bezpečnostní architekturou.

Stanislav Novotný | reprodukovaný ořez fotografie | autor: Jiří Skupien

Ticho. Ani jeden kavárenský historik nevzpomněl velkého krále. A přitom 23. dubna uběhlo 600 let od narození Jiřího z Poděbrad, krále, který nabídl Evropě skutečnou jednotu hodnot a mír. Přišel s Všeobecnou mírovou organizací a přál si… přál si mír. Přál si mír zpevněný v principu národní svrchovanosti států! Chtěl také Evropu jednotnou, a to proti Turkům a islámu. Nebyl vyslyšen. Chápeme jej dobře v dnešních souvislostech?

Abychom se nestali eurobojištěm: Současná nenasytná, vyděračská, nespravedlivá, protinárodní a hodnotově nepřirozená unie by jej určitě nenadchla. Jak by král Jiří reagoval na skandální chování dnešního evropského spojence, sjednocených států severoamerických? Těch USA, které vypověděly Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, těch USA, jež evropskými státy pohrdají, ale které zároveň uvažují o rozmístění nových vojenských objektů na euroúzemí?

Ne starým a cizím válkám: Jiří by se jistě nemohl podřídit ani impotentnímu Bruselu, ani agresivním USA. V logice věci by – se svou náturou – přišel s novou bezpečnostní architekturou! Usiloval by o redukci EU i NATO tak, aby to byla obranná společenství, která nebojují staré ani cizí války. Jiří z Poděbrad by dnes po Evropě vyžadoval novou smlouvu. Smlouvu proti bratrovražedné válce, importu islámu a narušování národní integrity.

Reklama: