Dne 1. července v Rusku proběhne hlasování o změnách v Ústavě

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin v pondělí prohlásil, že všeruské hlasování o ústavních změnách v Rusku se bude konat 1. července 2020. Prezident nařídil vedoucím Ústřední volební komise Ruské federace a regionů, aby zajistili úplnou bezpečnost ve volebních místnostech.

Ilustrace

„Samozřejmě vyzývám naše občany, lidi, aby se aktivně podíleli na tomto všeruském hlasování, protože se jedná o základní zákon – ústavu, která je základem života naší země, našeho života a našich dětí,“ cituje Putina, Vladimira Vladimiroviče světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dříve bylo hlasování o Ústavě RF naplánováno na 22. dubna, ale kvůli šíření infekce koronaviru koncem března Vladimir V. Putin oznámil jeho přesunutí. Pak poznamenal, že nové datum bude určeno na základě doporučení lékařů.

Vladimir Vladimirovič Putin přichází

Ústavní soud v březnu uznal, že zákon o pozměňovacích návrzích k hlavnímu zákonu je v souladu s Ústavou RF. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat. Zákon o změnách základního zákona země byl odeslán ústavnímu soudu 14. března poté, co ho svým podpisem stvrdila hlava státu. Změny ruské ústavy mají být teď stvrzeny ve všeruském hlasování.

Ústavní změny se především týkají nových požadavků vůči prezidentovi, členům vlády a některých kategorií státních úředníků. Nově budou v ústavě zmíněny sociální záruky občanům, zvyšují se kompetence parlamentu, zakazuje se odtržení částí federace. Dále se stanovuje status ruského jazyka a rovněž se v hlavě ústavy, která pojednává o kontinuitě vývoje ruské státnosti, zmiňuje Bůh. Díky nové úpravě v roce 2024 může v prezidentských volbách opět kandidovat současný prezident Vladimir Putin. Tomu bude za čtyři roky končit druhé prezidentské období a dle stávajícího znění ústavy kandidovat nemůže.

Reklama: