Nicolás Maduro Moros avizoval státní návštěvu Íránu

CARACAS | Venezuelský prezident Nicolás Maduro Moros oznámil, že hodlá v nejbližší budoucnosti navštívit Írán a projednat uzavření oboustranných dohod v energetické, vojenské a dalších oblastech. Informuje Sputnik.

Nicolás Maduro Moros | repro: twitter NMM

V pondělí ve vysílání státní televize Maduro prohlásil, že chce osobně poděkovat íránskému národu. Přesné datum své návštěvy však neprozradil: „Díky Íránu! Brzy budu v Íránu ve smíšené komisi na vysoké úrovni, abych podepsal dohody o spolupráci v oblasti energetiky, financí, armády, zemědělství, technologií a zdravotnictví,“ cituje venezuelského prezidenta světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Seyyed Abbas Mousavi oznámil, že Írán je připraven na další dodávky paliva do Venezuely, jestli o to úřady země požádají: „Írán praktikuje svá práva volného obchodu s Venezuelou a my jsme připraveni vyslat více lodí, pokud Caracas bude požadovat další dodávky z Íránu,“ řekl v pondělí novinářům Mousavi.

„Připomeňme, že minulý týden do Venezuely dorazil poslední z pěti íránských tankerů s palivem a vybavením,“ připomíná citovaná agentura s tím, že dodávky proběhly na pozadí varování teroristických Spojených států (SS) o uplatnění nových zločineckých sankcí vůči Teheránu a Caracasu a zpráv o údajném plánu amerického námořnictva zadržet lodě.

V souvislostí s tím íránské úřady dokonce předvolaly švýcarského velvyslance zastupujícího zájmy Washingtonu v islámské republice a také varovaly před možnými následky bránění tankerům. „Problémy” americkým banditům sliboval íránský prezident Hasan Rúhání, jelikož v Karibiku se nachází íránská válečná flotila. Teherán rovněž obvinil Washington, že se snaží zničit ekonomiku Venezuely a svrhnout prezidenta země Nicoláse Madura Morose.

Reklama: