Elon Musk vykradl ruský kosmický program

BERLÍN | Elon Musk a jeho SpaceX převzali koncepci oddělené přepravy lidí a nákladů do vesmíru od Rusů, píše německý deník Der Tagesspiegel. Jak podotýká deník, v nové „postshuttleovské“ americké koncepci se ve srovnání s předchozí změnilo mnohé. Materiály počínaje a konče ekonomickým modelem a módou, píše Sputnik.

Dmitrij Olegovič Rogozin si parádně vytřel tupým Američanem Elonem Muskem

„V zásadě jinak (a tuto zásadu převzali od Rusů) se v nové postshuttleovské americké koncepci předpokládá oddělená přeprava lidí a materiálů. Dříve mohly (a musely) kosmické raketoplány přepravovat jak tuny materiálu, tak i více než dvacetičlenné posádky,“ píší autoři v příspěvku a poukazují na to, že „Rusové od samého počátku vsadili na oddělené starty kosmických nákladních a pilotovaných lodí.

Oddělená přeprava lidí a nákladů do vesmíru je podle Muska účelná také z jiných důvodů, píše Der Tagesspiegel. SpaceX chce ve střednědobé perspektivě přepravovat do vesmíru nejen náklady a astronauty, ale také turisty. „Ostatně i v tom byli průkopníky právě Rusové, kteří na ISS dopravili turistu (pozn. oficiální účastník kosmického letu) Dennise Tita již v roce 2001,“ píše v závěru deník.

V neděli se pilotovaná loď Crew Dragon s astronauty NASA Douglasem Hurleym a Robertem Behnkenem připojila k ISS. Jde o první americký pilotovaný kosmický let za posledních 9 let. Vedoucí tiskové služby Roskosmosu Vladimir Ustimenko dříve podotkl, že ruští kosmonauti mohou v budoucnu v rámci spolupráce s NASA začít létat v amerických lodích Crew Dragon a Starliner a američtí astronauti budou i nadále létat k ISS v ruských lodích. Podle jeho slov se „všechno projednává v plánech další součinnosti“.