Bude za to DJ Trump utracen na elektrickém křesle? Americký policejní dobytek málem zavraždil novinářku Sputniku; Armáda v ulicích a brutalita proti žurnalistům nabíledni

WASHINGTON – MOSKVA | Americký policejní a brutální dobytek v uniformách, obecně A.C.A.B., několikrát vystřelili na novinářku Sputniku gumovými projektily. K incidentu došlo během protestů u Bílého domu. Novinářce nepomohl ani několikrát předložený novinářský průkaz, píše Sputnik. Přinášíme obsáhlou reportáž o brutálním policejním státě a vojenské kontrole Spojených států v čele s válečným zločincem Trumpem.

Nicole Roussell

Novinářka Sputniku ve Washingtonu Nicole Roussell řekla , že na ni americká policie několikrát vystřelila, když pracovala na reportáži o protestech kvůli vraždě George Floyda, přestože opakovaně tvrdila, že je novinářkou.

„Byla jsem dnes večer u Bílého domu, informovala jsem o probíhajících protestech, když několik policistů začalo střílet na demonstranty. Běžela jsem blíž, abych získala záběry toho, co se děje. Policisté začali rychle střílet, myslím, že to byla kombinace omračujících granátů a gumových projektilů. Také použili slzný plyn, takže jsme všichni kašlali,“ uvedla novinářka Sputniku Nicole Russell.

Poprava válečného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com

Podle Roussell, když řekla, že je novinářka, policie vystřelila granátem, který způsobil tři velmi bolestivé šrámy“na kyčli a stehně. „Jednu jsem dostala o chvíli později do trupu, což je také šrám,“ dodala novinářka. Kromě toho, když Roussell natáčela demonstranty postříkané sprejem do očí, byla postřelena gumovou kulkou do lýtka.

„Rána okamžitě zfialověla, zvedla se a začala krvácet. Policista s výstrojí mě strčil na zem a přeskočil mě, já jsem jen vstala, jakmile mi demonstrant pomohl, zatímco naléhal, abych rychle vstala,“ dodala Roussell.

Novinářka Sputniku zdůraznila, nejen že řekla policii, že je novinářka, ale také měla i novinářský průkaz„Několikrát předtím, než jsem byla postřelena, jsem slovně řekla, že jsem novinářkou. Taky jsem měla na krku průkaz. S podobným zacházením se setkal i další tisk, stejně jako demonstranti,“ uzavřela Roussell. Během minulého týdne, mnoho novinářů z Fox News, RIA Novosti, DW, CBS, Vice a byli zraněni v důsledku násilných protestů v různých amerických městech.

Ruské ministerstvo zahraničí zareagovalo. Požaduje ochranu pro novinářů před americkou policií

Ruské ministerstvo zahraničí zareagovalo na útok na producentku agentury Sputnik Nicole Roussell během informování o protestech u Bílého domu ve Washingtonu, k němuž došlo včera. Požaduje ochranu novinářů před zvůli americké policie.

Policie na ženu střílela gumovými projektily nehledě na to, že měla na krku svoji press-kartu a opakovaně říkala, že je novinářka. „Úmyslné hrubé zacházení hodnotíme (…) jako nepřátelský krok ze strany vlády USA, a také to považujeme za ukázkové porušení mezinárodních právních povinností pro zajištění bezpečnosti žurnalistů a jejich bezprecedentní činnosti,“ prohlásilo ruské ministerstvo zahraničních věcí.

Ruské ministerstvo také zdůraznilo, že dokonce poté, co reportérku postřelili a použili speciální granát pro rozhánění demonstrantů, „jeden z policistů ji povalil na zem a doslova po ní chodil“.

„Tato protiprávní a znepokojivá hrubost vůči novinářům, kteří jsou ve své podstatě garanty jakékoli demokratické společnosti, proběhla u stěn Bílého domu, který Ameriku staví do pozice vrcholu rozvoje demokracie,“ zmínili na ruském ministerstvu zahraničí, kde rovněž vyzvali mezinárodní organizace, aby na incident zareagovaly.

Minulou neděli američtí policisté nastříkali pepřový sprej do obličeje korespondenta RIA Novosti Michaila Turgeněva, který působil jako reportér při probíhajících nepokojích v Minnesotě. Po tomto incidentu se gubernátor Minnesoty omluvil. Ruské velvyslanectví odeslalo americkému ministerstvu zahraničí nótu.

Nicole Roussell je novinářkou Sputniku ve Washingtonu, řekla, že na ni americká policie několikrát vystřelila, když pracovala na protestech kvůli vraždě George Floyda, přestože opakovaně tvrdila, že je novinářkou.

„Byla jsem dnes večer u Bílého domu, informovala jsem o probíhajících protestech, když několik policistů začalo střílet na demonstranty. Běžela jsem blíž, abych získala záběry toho, co se děje. Policisté začali rychle střílet, myslím, že to byla kombinace omračujících granátů a gumových projektilů. Také použili slzný plyn, takže jsme všichni kašlali,“ uvedla novinářka Sputniku Nicole Russell.

Novinářka Sputniku zdůraznila, nejen že řekla policii, že je novinářka, ale také měla i novinářský průkaz „Několikrát předtím, než jsem byla postřelena, jsem slovně řekla, že jsem novinářka. Taky jsem měla na krku průkaz. S podobným zacházením se setkal i další tisk, stejně jako demonstranti,“ uzavřela Roussell.

Nejméně 125 porušení novinářské svobody v SS při protestech

Americká policie porušuje ústavu tím, že zadržuje a násilím postupuje proti reportérům pracujícím na místě protestů proti policejní brutalitě, říkají skupiny věnující se právům médií. Protesty byly doprovázeny nepokoji ve velkých městech.

„Všichni jsme zděšeni z používání tvrdých a místy až násilných metod při zásazích policie proti novinářům, kteří dělají svoji práci. Jedná se o přímé porušování svobody médií, což je fundamentální ústavní právo Spojených států,“ řekl Carlos Martinez de la Serna, ředitel Výboru pro ochranu novinářů (CJP), který následně požádal místní a federální úředníky a činitele, aby zajistili, aby novináři mohli na místech protestů vykonávat svoji práci.

CJP, která sídlí v New Yorku, od 29. května zaznamenala minimálně 125 porušení práv novinářů a 20 zatčení novinářů, kteří pracovali na místě probíhajících protestů, jež byly vyvolány smrtí neozbrojeného černocha George Floyda.

Policie střílela po „desítkách jiných“ novinářích gumovými projektily, používali proti nim pepřový sprej a slzný plyn, a to i poté, co se prokázali jako novináři, prohlásila CPJ s odkazem na mnoho zdrojů. Prohlášení této organizace přišlo poté, co světová a místní média informovala, že jejich novináři se stali terčem útoku ze strany amerických bezpečnostních složek při protestech a následném chaosu.

Máme štěstí, že zůstala naživu, uvedlo vedení MIA Rossija Segodnia na pokus o vraždu jejich novinářky ve Washingtonu

Margarita Simonovna Simonjana poukázala na americkou zaostalost

Americký policista, který v úterý u Bílého domu zranil novinářku Sputniku Nicole Roussellovou střílel cíleně, říká generální ředitel MIA Rossija Segodnia Dmitrij Kiseljov. Na událost zareagovala i šéfredaktorka agentury Margarita Simonovna Simonjana.

Novinářka Sputniku Nicole Roussellová sdělila, jak to bylo. Policista podle ní střílel cíleně poté, co mu ukázala novinářský průkaz a křičela, že je novinářka. Během natáčení nepokojů u Bílého domu spadla a vstala, policista stejně střílel,” uvedl Kiseljov s tím, že je přesvědčen, že policista nebude potrestán.

„Máme štěstí, že je Nicole naživu, gumovým projektilem zblízka lze i zabít,” sdělil. Rovněž dodal, že takové nepřijatelné chování amerických policistů považuje za cílené zastrašování novinářů. Připomněl v této souvislosti dřívější policejní útok na dalšího novináře agentury Michaila Turgijeva. „Američtí policisté zastrašují novináře, aby nemluvili o tom, co se děje v ulicích amerických měst,” uvedl generální ředitel MIA Rossija Segodnia.

Kiseljov se také obrátil na kolegy se žádostí o podporu a vyzval k vyšetřování nezákonných kroků americké policie proti novinářům.

Šéfredaktorka MIA Rossija Segodnia Margarita Simonovna Simonjana během rozhovoru 2. června uvedla, že agentura zvažuje možnost podání žaloby na amerického policistu, který zaútočil na novinářku Sputniku, ale dodala, že je skeptická ohledně vyhlídek podobného kroku. „V zemi s právním státem bychom samozřejmě žalovali policii. Ale v moderní Americe není důvod spoléhat na to, že se soud bude chovat lépe než policie. Přesto o tom budeme uvažovat,“ uvedla.

Marija Vladimirovna Zacharova

K věci se vyjádřilo i ruské ministerstvo zahraničí. V úterý na rezortu uvedli, že chování policisty považují za ukázku nepřátelského jednání ze strany amerických úřadů.

„Úmyslné hrubé zacházení hodnotíme (…) jako nepřátelský krok ze strany vlády USA a také to považujeme za ukázkové porušení mezinárodních právních povinností pro zajištění bezpečnosti žurnalistů a jejich bezprecedentní činnosti (…) Tato protiprávní a znepokojivá hrubost vůči novinářům, kteří jsou ve své podstatě garanty jakékoli demokratické společnosti, proběhla u stěn Bílého domu, který Ameriku staví do pozice vrcholu rozvoje demokracie,“ uvádí se v komentáři rezortu.

Reklama: