Dnes a zítra vyrazí parní vlak ze železničního muzea v Lužné u Rakovníka do Krupé

RAKOVNÍK | Víkendový program populárního železničního muzea v Lužné u Rakovníka bude tento víkend obohacen o jízdy s parní lokomotivou „Heligón“ z muzea do stanice Krupá na trati směrem na Chomutov. „Heligón“ je jedna z nejstarších provozuschopných parních lokomotiv v Evropě. Vyrobena byla v roce 1906 ve Vídni.

Heligón | repro: ČD

Souprava za lokomotivou bude sestavena z vyhlídkových vagónů bez oken a z historických osobních vozů. Zájemci si tak vyzkouší atmosféru cestování v minulosti, kdy se i na poměrně velké vzdálenosti cestovalo na dřevěných lavicích v oblacích kouře a páry. To současní cestující vyhlídkové jízdy z muzea železnice v Lužné u Rakovníka do Krupé nebudou muset podstoupit. Jízda mezi stanicemi trvá asi 9 minut a celý výlet z muzea do Krupé a zpět bude trvat přibližně půl hodiny.

„Heligón“ je jedinečná parní lokomotiva. Tento typ se vyráběl od roku 1885 až do začátku 20. století v několika rakousko-uherských lokomotivkách. Byl určen hlavně pro horské tratě a pro nákladní vlaky. Vyrobeno bylo 454 kusů, které po 1. světové válce jezdily skoro v desítce zemí Evropy. Do současnosti se jich však dochovalo jen několik a pouze ta česká je provozuschopná a nabízí romantický výlet do doby Rakouska-Uherska a stařičkého mocnáře Františka Josefa.

Cena zpáteční jízdenky je 60 Kč. Děti ve věku 4 až 15 let zaplatí 40 Kč. Jízdenky se prodávají přímo u vlaku v areálu železničního muzea.

Reklama: