Spojené státy – Spojenec nebo lupič?

Dokážete si představit, že by třeba Rusko přišlo s tím, že firmy s ruskými vlastníky u nás nebudou platit daně? A že by vyhrožovalo, že jinak proti nám zahájí trestní akci?

Kupodivu Petr Hampl při besedě nelynčoval ani černochy či muslimy
foto: Radek Velička (Centrální informační agentura, z. s.)

Tak přesně to dělají Spojené státy americké. K tomu, aby americká vláda zahájila řízení, stačilo i jen naznačení úmyslu zdanit korporace Google a Facebook. Přitom známe Babiše a jeho proslulou odvahu, takže víme, že z toho beztak nic nebude. Ale i tak jsme si dovolili hodně.

Přitom je to tak, že my jsem vysáváni a Američané tudíž potřebují nás. Ne naopak. Co kdybychom přestali kupovat nesmyslně předražené americké zbraně? Co kdyby místo produktů Microsoftu začala česká vláda preferovat české firmy (dokážou naprogramovat totéž za zlomek ceny)? Co kdyby jasně řekla, že fakticky zbankrotovaný Westingouse nedostane zakázku na dostavbu Temelína? Kdo by na tom prodělal víc?

Stále jasně se rýsuje, že USA jsou zkrachovalý stát, který není schopen vyřešit naprosto žádný sociální, ekonomický a bezpečnostní problém. Jejich podniky ztratily schopnost vyrábět v rozumné kvalitě, jejich věda je závislá na kradení mozků z celého světa, a dokonce už ani nejsou schopni zajistit svým obyvatelům základní obranu před plenící lůzou. Zbývá jediné – obrovská vojenská moc a schopnost přepadat a vykrádat země celého světa. Pěkný „spojenec“!