V Česku si už LADU nekoupíš, vytlačí jí DACIA. Ruský AvtoVAZ opouští trh Evropské unie

PRAHA | Ruská společnost AvtoVAZ vyrábějící vozy značky LADA opustila trh Evropské unie. Informují o tom ruská média s odkazem na zástupce evropského distributora Lady a na potvrzení AvtoVAZu. Důvodem je zpřísnění ekologických norem vůči emisím, píše Sputnik.

LADA 4×4 VISION

Společnost přitom nepovažuje finanční ztráty z opuštění evropského trhu za významné, ale z reputačního hlediska vnímá situaci jako citlivou. Automobily LADA se do Evropy dodávaly od dob Sovětského svazu, připomíná ruská agentura s tím, že prodejci LADY v Evropě už nedostávají automobily Lada.

„Poslední série vozidel byla odeslána ze skladu dealeru AvtoVAZu. Podle generálního distributora koncernu Lada Automobile GmbH Deutschland žádná nová auta již nedorazí,“ informuje se.

„Nyní máme v našem skladu jen několik automobilů Vesta ve standardním vybavení. Ostatní vozidla byla vyprodána naším maloobchodníkům. V loňském roce AvtoVAZ uváděl, že bude postupně snižovat dodávky, nyní už žádné nejsou a nebudou. Říkají, že za tři roky se společnost může vrátit, ale to je prakticky nemožné,” uvedl zástupce společnosti Lada Deutschland.

Podle nové doktríny společnosti Renault (AvtoVAZ je součástí korporace Renault Group, pozn. red.), její levnější značka Dacia má obsadit dominantní pozici na trhu EU a ostatní členové aliance mohou být na tomto trhu přítomní pouze v případě, že jejich modely nebudou konkurenčními. V Rusku se modely AvtoVAZ cenově protínají s produkcí Renault.

„Nevím, jestli se budou moci vrátit na evropský trh za tři roky, ale nyní není šance, že uspějí,“ uvedl zástupce generálního distributora Lada v Německu.

Reklama: